The Effects of recasting skills as strategies through teacher modeling on reading comprehension improvement
İngilizce okuma becerilerinin öğretmen modellemesi yoluyla strateji gibi irdelenmesinin okuma anlama gelişimine etkileri
- Tez No: 92054
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN KOPKALLI YAVUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
 - Yıl: 1999
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
m YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İNGİLİZCE OKUMA BECERİLERİNİN ÖĞRETMEN MODELLEMESI YOLUYLA STRATEJİ GİBİ İRDELENMESİNİN OKUMA ANLAMA GELİŞİMİNE ETKİLERİ Serkan Geridönmez İngiliz Dili Eğitimi Anabüim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1998 Danışman: Yar. Doç. Dr Handan Kop kaili Yavuz Bu çalışmada, okuma becerilerinin öğretmen modellemesi yoluyla birer strateji gibi irdelenmesinin Türkiye'de başlangıç seviyesinde İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinin İngilizce bir materyali okuyup anlama becerisi gelişimine olan etkisi, geleneksel okuma becerileri öğretiminin aynı gelişime olan etkisi karşılaştınlmıştır. Ayrıca Oxford (1990)'un Dil Öğrenimi Stratejileri Belirleme Anketi'nden okuma becerisine uyarlanan bir anket eğitim öncesi ve sonrası verilerek bu iki okuma öğretimi yönteminin öğrencilerin çalışmaya özel okuma stratejileri kullanımına olan etkisi karşılaştırılmış ve buna ek olarak bu çalışmadaki denek sayısı ile sınırlı kalarak, başlangıç seviyesindeki Türk öğrencilerinin genel okuma stratejileri hakkında da veri elde edilmiştir. Bu ikinci veri genelleme yapılamayacak kadar sınırlı sayıda öğrenci ile yapılmış olsa da, genel hakkında bir fikir verebileceği düşünülerek bu çalışmaya dahil edilmiştir. Bu çalışmada, veriler 1997-98 öğretim yılı Güz döneminde Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Hazırlık programına katılan öğrencilerden başlangıç seviyesinde bulunan 40 öğrenciden alınmıştır. Bu öğrenciler deney grubu ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmış, deney grubuna Pearson and Dole (1987)'un okuma ööretimi modeli temel alynarak okuma becerilerini öğretmen modellemesi yoluyla birer strateji gibi irdelenmesi yöntemi Güz dönemi boyunca uygulanmış, diğer gruba ise geleneksel okuma becerileri öğretimi aynı dönem içinde uygulanarak okuma anlama becerisi ve strateji kullanımındaki gelişimleri dönem başında ve sonunda verilen ön ve son testlerin ve anketin sonuçlarına göre karşılaştınlmıştu-. Eğitim sırasında öğretilen okuma becerileri; zor kelimeleri tahmin etme, parça içeriğini talimin etme,IV parça içindeki göndermeleri bulma, detayları ve genel anlamı bulmak için hızlı okuma ve*' detaylı okumadan oluşmaktadır. Bu çalışmada ön test ve son test olarak araştırmacı tarafından öğretilen okuma becerilerini ölçen bir okuma sınavı ve Practice TOEFL' in kelime ve okuma anlama bölümü kullanılmıştır. Okuma stratejüerinin belirlenmesinde ise daha önce sözü edilen anket kullanılmıştır. Bu testler ve anket hem eğitim öncesi hem de sonrası uygulanarak her gruptaki öğrencilerin gelişimi aldıkları sonuçlara göre hem kendi içlerinde hem de diğer grupla karşılaştırılmıştır. Ayrıca her beceriyi tek tek ölçmek için eğitim sırasında küçük ara sınavlar verilmiştir. Son olarak, eğitim sonrası yine araştırmacı tarafından hazırlanan düşünce anketi verilerek öğrencilerin her iki yöntemle ilgili düşünceleri, olumlu olumsuz eleştirileri ve eğitim etkili olup olmadığına dair veri elde edilmiştir. Bu test ve anketlerin sonuçlarına göre, deney grubu öğrencüerinin kontrol grubu öğrencilerine göre hem okuma anlama becerisi gelişimi hem de strateji kullammı konusunda daha fazla bir gelişim kaydettikleri saptanmıştır. Düşünce anketine göre ise deney grubu öğrencilerinin çoğunluğu (%83.9) kendilerine uygulanan eğitim hakkında olumlu düşünceler belirtmiş ve bu yöntemin kendilerine İngilizce bir metni nasıl okumaları gerektiği konusunda gerekli ipuçlarını verdiğini söylemişlerdir. Diğer grupta ise olumlu görüş bildirenlerin oram %47.5 kararsızların oram ise %30 olarak belirlenmiştir. Son olarak strateji anketinin bir sonucu olarak, deneklerin genel okuma stratejileri kullanımı en sık kullanılandan en az kullanılana doğru şu şekilde saptanmıştır: sosyal stratejiler, metabilişsel stratejiler, bilişsel stratejiler, telafi stratejileri, hafıza stratejileri ve afektif stratejiler.
Özet (Çeviri)
THESIS OF MASTER OF ARTS ABSTRACT THE EFFECTS OF RECASTING READING SKILLS AS STRATEGIES THROUGH TEACHER MODELING ON READING COMPREHENSION IMPROVEMENT Serkan Geridönmez English Language Education Department Anadolu University Social Sciences Institute, April 1998 Advisor: Assoc. Prof. Handan Kopkalh Yavuz In this study, the effects of recasting skills as strategies through teacher modelling on elementary level EFL Turkish students 'reading comprehension improvement were compared to the effects of traditional reading skill instruction on this improvement. In addition, by administering a strategy inventory at the beginning and at the end of the treatment which was adapted from Oxford's (1990) SILL ( Strategy Inventory for Language Learning) by including only the items related to the reading skill, the data about the use of study-specific strategies was obtained. As another purpose of this, the use of general reading strategies of elementary EFL Turkish students was analysed. Although the data gained from this purpose is too limited to make a generalisation about whole elementary EFL Turkish students, it was included in this study thinking that it may give at least an idea about the issue. The data was collected from 40 elementary level students attending Intensive English Program of Communication Sciences Faculty at Anadolu University, Eskişehir, Turkey. These students were divided into two groups, an experimental group and a control group. The control group was exposed to traditional reading skill instruction and the experimental group received an instruction as recasting reading skills as strategies through teacher modelling. Five skills were taught during the study, guessing difficult words, predicting, finding your way around a text, skuriming and scanning and looking for detailed information.. At the end of the treatment the improvement of the subjects in terms of reading comprehension and strategy use of the subjects were compared within the groups and between the groups by analysing the scores they got from the pre and post tests and their answers to the inventory which were applied at the beginning and at the end of the treatment sessions. Also during the treatment, the quizzes about each skill were administered to test each skillVI separately. In this study, as pre-tests, a researcher-prepared reading exam testing the skills taught to the subjects and the vocabulary and reading comprehension part of Practice TOEFL were used. Additionally, to determine the use of general reading strategies by the students and the use of study-specific strategies, the strategy inventory mentioned earlier was administered. Finally, in order to obtain data about the subjects' opinion about the instruction methods applied to them and efficiency of the instruction, an attitude questionnaire was administered at the end of the treatment sessions. According to the results of these tests and the inventory, it was observed that the experimental group gained more improvement both in reading comprehension and the use of study-specific strategies compared to the control group. The attitude questionnaire showed that majority of the experimental group subjects (%83.9) expressed positive opinion about the instruction applied to them and they stated that this instruction gave them enough clues about efficient reading in English. In contrast, only %47.5 of the control group were satisfied with the instruction applied to them and %30 of them stated“ I am not sure if this instruction was effective or not”. Finally, according to the results of the strategy inventory, the reading strategies used by the subjects in this study were as follows: social strategies, metacognitive strategies, cognitive strategies, compensation strategies, memory strategies and affective strategies in the order from the most commonly used to the less commonly used.