Türkiye'den Almanya'ya göç ve Alman işgücü piyasasında Türk göçmenler
Migration from Turkey to Germany and Turkish migrants in the German labour market
  1. Tez No: 885473
  2. Yazar: BENGÜNUR TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUTHAN GÜNAYDIN, DOÇ. DR. FETHİYE KAYA TİLBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
2. Dünya Savaşı'ndan sonra sanayileşmesini tamamlayan Almanya işgücü açığını kapatabilmek için göçmen işçilere ihtiyaç duymuştur. Almanya göçmen işçilere ihtiyaç duyarken Türkiye var olan işsizliği azaltabilmekle birlikte ülkeye giren döviz miktarını arttırabilmek için 1961 yılında Almanya ile işgücü anlaşmasını imzalamıştır. İşgücü anlaşmasıyla başlayan göç, yıllar içinde siyasi ve sosyal etkenlerle değişmiş ve işgücü piyasasında da farklılıklara neden olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye'den Almanya'ya gerçekleşen göç hareketlerinin Almanya'nın işgücü piyasasında dönemler itibariyle yarattığı farklılıklar ve Türk toplumunun bu ülkedeki entegrasyon süreci incelenecektir.
Özet (Çeviri)
After the 2nd World War, there was a need for foreign labor force in Germany due to the inadequacy of the domestic labor force. While Germany needed migrant workers, Turkey signed a labor agreement with Germany in 1961 in order to reduce the existing unemployment and increase the amount of foreign currency entering the country. Migration, which started with the labor agreement, has changed over the years with political and social factors and caused differences in the labor market. In this study, the differences created by the realized migration movements in the labor market of Germany in terms of periods and the integration process of the Turkish society in Germany will be examined.