Okul öncesi öğretmenlerinin duygusal zeka yeterlikleri ile öğretimsel liderlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Gaziantep ili örneği
An analysis of the relationship between preschool teachers' emotional competence and their educational leadership behavior: A case study in Gaziantep central
  1. Tez No: 320051
  2. Yazar: PINAR GÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SEMİH SUMMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, Gaziantep ili merkez ilçelerinde görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin duygusal zekâ yeterlilikleri ile öğretimsel liderlik davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma evrenini Gaziantep ilindeki özel ve resmi okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 770 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise evrenden tesadüfü yöntemle seçilen 102 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Bu modelde duygusal zekânın alt boyutları olan kişisel farkındalık, kişilerarası ilişkiler, stres yönetimi, uyum yeteneği ve genel ruh hali ile öğretimsel liderlik davranışları karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçları; okul öncesi öğretmenlerinin, duygusal zekâ yeterlilikleri ile öğretimsel liderlik davranışları arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca okul öncesi öğretmenlerinin öğretimsel liderlik davranışlarında çalıştığı kurumun resmi veya özel olması değişkeni bağlamında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Özel okullarda görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin öğretimsel liderlik davranışlarının; resmi okullarda görev yapan öğretmenlerden daha yüksek düzeyde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to clarify the relation of emotional intelligence competency and educational leadership behaviors of preschool teachers who are working in Gaziantep province. The population of the study consists of 770 preschool teachers working for private and public preschools in Gaziantep. Sample of the study consists of 102 preschool teachers chosen randomly. A descriptive study of relational research. This model, personal awareness, interpersonal relationship, stress management, ability of adaption and general emotional status subtitles of emotional intelligence are compared with the educational leadership behavior. The research result display strong correlation between preschool teachers? emotional intelligence competences and their instructional leadership behaviors. Furthermore, a meaningful difference has been found between preschool teachers? instructional leadership behaviors and the variable of whether they work at a state or private school. It has been seen that the instructional leadership behaviors of preschool teachers working at private schools are higher than those of the teachers at state schools.