Pre-modern dönemde siyaset algısı ve yeni-dünya okumaları
Perception of politics in pre-modern period and readings of the new-world
  1. Tez No: 320102
  2. Yazar: ELİF KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, öncelikle Rönesans, pre-modern dönemde ?Rönesans, Reform ve Rönesans Hümanizmi dönemlerinde- politika ve devlet kavramlarının tarihi ve felsefi açıdan incelenmesine bir giriş niteliği taşımaktadır. Ayrıca ?siyaset felsefesi kapsamında-pre-modern dönemde tarihin ve kavramların dönüşümü, pre-modern dönemin ilişkileri ve günümüze olan etkileri üzerinde temellenmektedir. Kapitalist üretim sürecinin, pre-modern dönem siyaset felsefesine ve siyasal yazınına olan etkileri incelenmektedir. Buradan yola çıkarak ütopyaların ?ve içinde yaşadığımız dönemin- kapitalizmden başka bir alternatifinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Böylece ütopyaların günümüzde neden yazılmadığı sorusuna aranan yanıt ile ütopyaların günümüzdeki işlevinin ne olabileceği anlatılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This text is considered primarily an introduction to examination of the historical and philosophical concepts of politics and government in pre-modern period ?Renaissance, Reformation and Humanism of Renaissance. In addition to, is based on ?within the scope of political philosophy- transformation of history and concepts at pre-modern period, relation of the pre-modern era and effects of the present. This study is examined that, the effects of pre-modern period political philosophy and political literature of process of capitalist production. In this way, is investigated whether there is another alternative to capitalism for utopias ?and for period in which we live. So, is describes the answer to why is not written utopias today questions and what might be the function of utopias today.