İçinde flamenko unsurları bulunan klasik gitar eserlerinin otantik flamenko yaklaşımıyla analitik olarak değerlendirilmesi
Assessment of the classical guitar pieces that contain flamenco elements with the authentic flamenco approache
  1. Tez No: 320106
  2. Yazar: ERHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAFA YEPREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada içerisinde Flamenko unsurları bulunan 4 tane klasik gitar eseri (Turina'nın Garrotin, Soleares, Sevillanas ve Torroba' nın Fandanguillo eseri) biçimsel, armonik ve ritmik olarak incelenmiş, ilgili otantik Flamenko formları (Soleares, Garrotin, Fandanguillo, Sevillanas) ile karşılaştırılmıştır. Araştırma ile; söz konusu eserler üzerinden, gitaristlerin çalacağı benzer eserlerdeki Flamenko unsurlarını daha iyi kontrol etmeleri amaçlanmaktadır. Araştırmanın sonucunda, klasik gitaristlerin çaldıkları eserlerdeki Flamenko unsurlarına dikkat etmedikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research four pieces; Turina?s Hommage a Tarrega (Garrotin -Soleares), Sevillanas and Torroba? s Suite Castellana - Fandanguillo part) that contain flamenco elements are examined rhythmic, harmonic and formly and also compared with the authentic Flamenco forms. It is aimed to augment the awareness of the guitarists who haven?t had Flamenco education, about the basic elements when they play similar pieces .