Sosyal politikada dönüşüm ve sosyal yardımlar: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu örneği
Shift in social policy and social assistance systems: Case of Social Aid and Solidarity Promotion Fund
- Tez No: 320105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Son dönemde sosyal politikaya ilişkin tartışmalar, özellikle sosyal politikaların baş aktörü olan devletin rolünde kilitlenmektedir. Neoliberal politikaların egemen olduğu günümüz dünyası, devletin sosyal harcamalar yükünün fazlalığını dile getirirken bu görevlerin üçüncü sektör aktarılmasını savunmaktadır. Bu süreç çalışma ilişkilerinde de değişikliklere neden olurken yoksulluğu kronik hale getirmekte ve sosyal politikayı ayni ve nakdi yardım paketlerine indirgemektedir. Gerek merkezi gerekse merkezi olmayan kurumlarca yapılan yardımların dağınıklığı ve gösterdikleri kliyentalist özelliklerle sosyal devletin hayırsever devlete evrildiği görülebilmektedir. Özellikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'nun kullanımının bu dönemde artış göstermesiyle sistem desteklenmektedir. Sosyal politikaların salt sosyal yardımlara indirgenmesi ve neoliberal politikalar bağlamında devletin küçültülmesiyle oluşacak boşluğun üçüncü sektörce doldurulması sosyal yardımların hak olmaktan çıkartılmasını kolaylaştırırken sosyal devletin sosyal sıfatını ortadan kaldırmaktadır. Bu süreçte ivedilikle yapılması gereken, sosyal güvenlik sistemimizi ILO'nun 102 sayılı Sosyal Güvenliğin Asgari Normları Sözleşmesine konu olan dokuz sözleşme kolundan biri olan aile sigortasını kapsar hale getirmek ve primsiz rejimi düzenleyen yasanın çıkartılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The recent discussions about social policy have been concentrated on the state, the main actor for social policies. Today?s prevailing discourse of neoliberal politics mainly stresses how heavy the burden of social expenditures of states and suggests to delegate those expenditures to the third sector. While the working life is affected directly by this process, poverty becomes more chronic and social policy is degraded into only in kind and in cash provisions. It is obvious that as a result of the clear disarrangement of the provisions provided by centralist and non-centralist institutions as well as clientalism, the social side of social state shifts into philanthropist state. The system is supported through the increase in the use of Social Aid and Solidarity Promotion Fund. The fact that the gap occurred after degrading the social policy into just social aids and downsizing the state through the neoliberal policies is filled by third sector, facilitates quitting the social aids being social rights eliminates the social side of social state. The urgent need in this process is to reform our social security system as covering the family insurance which is included by Social Security (Minimum Standards) Convention (No. 102) and legalizing the law regulating the no premium regime.