Performans verimlilik ve ücret ilişkisi
Performance efficiency and wage of relationship
  1. Tez No: 320195
  2. Yazar: FATİH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN VATANDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz işletmelerinin en önemli problemleri çalışanların performanslarını en yüksek seviyeye çıkarmaktır. Performans yönetimi, örgüt içinde işgörenleri kendi potansiyellerinin farkına varmalarını sağlayarak, örgütlerden, takımlardan ve işgörenlerden daha etkin sonuçlar almak için hedef belirleme, değerlendirme, geribildirim, ödüllendirme aşamalarından oluşan sistematik bir yönetim aracıdır.Yirmibirinci yüzyıla girdiğimiz bu dönemde, bilişim ve iletişim sektörünün hızla gelişmesi, serbest ticaret politikaları nedeniyle çok uluslu şirketlerin ortaya çıkması dünyadaki ekonomik sınırları kaldırmış ve yöresel rekabetleri küresel rekabetlere dönüştürmüştür. Bu yoğun rekabet koşulları içerisinde işletmeler varlıklarını sürdürebilmek için etkin ve verimli çalışmalıdırlar.Bu çalışma, performans değerlendirme sisteminin verimlilik ve ücret ile ilişkisi incelenmiştir. Verimliliğin en önemli boyutunu işletmedeki çalışanlar oluşturmaktadır. Bu nedenle günümüzde, işletmenin elde edeceği karı arttırmada insan faktörünün önemini kavramış olan birçok işletme; çalışanlarının işinde sağladığı başarı ve gelişimi yükseltmek için performans değerlendirme sistemini uygulamaktadırlar. Ayrıca işletme içerisinde uygulanmakta olan ücret politikasına, kısa ve uzun vadede işletmenin stratejik planlarının belirlenmesine, çalışanların kurum içinde statüsü itibari ile yükselme olanaklarının hazırlanmasına, eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesine, işten çıkarma, iş rotasyonu ya da zenginleştirme gibi yönetsel kararların alınmasına yardımcı olmaktadır. Günümüzde giderek artan sayıda organizasyonlar, yöneticileri ve çalışanları için işe ve ünvana bağlı olarak belirlenmiş ücret ödeme uygulamalarını yeniden gözden geçirmektedirler. Performansa dayalı ücret sistemi, bu noktada önem kazanmaktadır. Çalışanlara başarılarının karşılığını adaletli bir şekilde verme, motivasyonu artırma ve çalışanın işe bağlılığını artırma anlamında performansa dayalı ücret sistemi önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important problems of today enterprises is to maximize their employees performances. Performance management is a systematic management tool to provide employees notice their potential and to get more effective results consisting of determining, evaluating, feedback and awarding steps.In this 21. Century era, rapid development of data processing and communication sectors and because of the free trade politics arising from global business enterprises have abolished the economical borders and changed the local competition into global competition. In this intense competitive conditions, the business enterprises have to work active and productive in order to continue their existences.This study analyse the productivity and wage relationship of the performance evaluation system. Employees form the most important dimension of productivity in the enterprise. Today, lots of enterprises, that understood the importance of human factors in increasing the business profits, use the Performance evaluation systems to increase the success and development of their employees in their jobs. Performance Evaluation systems helps to determine wage policy, to determine strategic plans in short and long terms, to prepare status and career plans in enterprise, to determine training plans, to decide managerial decisions like dismissing, rotation or enrichment of the employees. So many organisations today reevaluate the wage practices that decided from work and position dependant for their managers and employees. Wage systems that depends on the performance is very important at that point. Wage systems related with performance studies takes an important role in giving success of the employees in a fair way, increase the motivation and increase the connection of the workers to their job.