Türkiye'de ilaç pazarının gelişimi ve Karaman ili örneği
Development of the pharmaceutical market in Turkey and province of Karaman as an example
  1. Tez No: 320235
  2. Yazar: ZÜHTÜ BAHADIR BAYRAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA BAŞARAN ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, İşletme, Pharmacy and Pharmacology, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sağlıklı bir toplum yaratılması ve sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesinde en önemli faktörlerden biri olan ilacın kurallara bağlı olarak üretilmesi ve ihtiyacı olan herkese ihtiyaç duyulduğu anda ulaştırılabilmesi, günümüzde devletin en önde gelen sosyal sorumluluğudur. Gelişmiş ülkeler rasyonel ilaç politikaları ile, hem ilaç endüstrisinin gelişimini hem de kaliteli ve etkin ilacın en iyi ve en ekonomik şartlarla hastaya ulaşımını sağlamaktadırlar.İlaç endüstrisi, günümüzde en yüksek araştırma-geliştirme potansiyeline sahip global bir endüstridir. Bir yandan artan spesifik ve ölümcül hastalıklarla mücadelede yeni ilaçların keşfi, diğer yandan uzayan yaşam süresinin kaliteli bir yaşama döndürülebilmesi, global ekonomide sınırları aşan yoğun rekabet koşulları, artan devlet müdahalesi ve denetimi ilaç endüstrisinin diğer endüstrilerden farklılaşmasına neden olmaktadır.Bu çalışmamızda Türk ilaç endüstrisinin ve karaman ilinde ki eczanelerin durumu ve sorunları işlenecektir. Sağlıklı bir toplumun en değerli bir ekonomik güç olduğu gerçeği, günümüzde tüm devletler tarafından kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The creation and sustainability of a healthy life in a healthy society is one of the most important factors in the production of the drug, depending on the rules and the need to convey to those who needed now, today, the state's leading social responsibility. Developed countries with rational drug policies, the development of both the pharmaceutical industry as well as quality and patient access to effective drugs provide the best and most economic conditions.The pharmaceutical industry currently has the highest potential for research and development is a global industry. On the one hand the discovery of new drugs in the fight against increasing the specific and lethal diseases, prolonged life span on the other hand rotation of a quality life, exceeded the limits of the global economy, intense competition and increased government intervention and the control of the pharmaceutical industry leads to the differentiation of other industries.In this study, the pharmacies in the province of the Turkish pharmaceutical industry and karaman situation and problems will be covered. The fact that a healthy society's most valuable economic power, has been adopted by all states today.