İlaç endüstrisinde fiyatlandırma
Pricing systems of medical industry
- Tez No: 140404
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL FAHİR BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz Toplumun her kesimi ilaca ve ilaç endüstrisine olan ilgisi, ilaç alanında son yıllarda gerçekleşen gelişmelere paralel olarak artmıştır. Çünkü ilaç insan ve toplum sağlığında önemli bir yere sahip olduğu gibi, ilaç endüstrisinin gelişimi de sosyo ekonomik alanda kayda değer yararlar sağlamaktadır. Tezin ilk bölümünde Dünya' da ve Avrupa'da İlaç Pazarı; üretim, tüketim ve dış ticaret açısından incelenmiş, AR-GE çalışmaları ve paralel ticaret üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde Türkiye İlaç Endüstrisinin Geçirdiği Evreler, Günümüz İlaç Endüstrisi ve İlaç Endüstrisinin diğer sektörlerle ilişkileri incelenmiş, dağıtım kanallarıyla ilgili bilgi verilmiş, Türkiye ilaç pazarının dünya ve Avrupa ülkeleriyle karşılaştırması yapılmıştır. Son bölümde ise, Dünyada, Avrupa'da ve Türkiye'de uygulanan fıyatlandırma ve geri ödeme sistemleri incelenmiş, Türk İlaç Endüstrisinin ciddi bir problemi olan istikrarsız fıyatlandırma politikaları ve politikalar doğrultusunda hazırlanan fiyat kararnameleri hakkında bilgi verilmiş ve istikrarsızlığın giderilmesi ve ilaç endüstrisinin gelişimi için çözüm önerileri sunularak tez çalışması sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The interest of the society for medicine and medicine industry have been developed during the last years in paraleli with the developments in this sector. Because medicine itself has an important place for human and community health. In the first part of this paper you will be informed about the world and European market of medicine indifferent aspects of production, consumption, and foreign trade; research and development studies and paralel trade will also be maintained in this part. In the second part history of medicine industry in Turkey, it's position in today's market it's connection with other sectors the comparison with the markets of European countries will be explained and information about distrubution channels will be given. In the third part where the comparison between pricing and repayment systems of the world, Europe and Turkey will take place, unstable pricing policy which is one of the serious problem of the market and price declarations will be stated. This paper will be resumed with the solution methods given in order to requlate unstability and develop medicine industry. m