Kısa dönem yükümlü erlerin askerlik hizmetine başladığı gün ve terhis olmadan önceki son fiziksel durumları
Thesis Subject: The physical conditions of the soldiers with short term service before and after the military servic period.
- Tez No: 320256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Vücut kitle indeksi toplam vücut yağı ile korelasyon gösteren, boy uzunluğu ve vücut ağırlığına bağlı bir indekstir. Vücut kütle indeksi aşağıda verilen denklemle hesaplanmaktadır. Kişinin kilosunun hangi sınıfa girdiği bu endekse göre belirlenir.Vücut kitle indeksi = Ağırlık (kg) / boy (m²)Fiziksel aktivite, günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını arttıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanabilir.Beslenme dokuların yenilenmesini ve bağışıklık sisteminin sağlıklı olarak çalışmasını sağlar. Yetersiz ve dengesiz beslenme vücut direncini azalttığında hastalıklara yakalanma olasılığı artmakta ve hastalıklar ağır seyretmektedir. İş yaşamında verimlilik ve üretkenlikte önemli rol oynamaktadır.Araştırmaya değişik illerden askerlik hizmetini yapmaya gelen kendi istekleri doğrultusunda 100 kısa dönem asker katılarak bir model oluşturulmuş ve çalışmaya başlanmıştır. Bu çalışmada başlangıçta insanların iş ve mesleki durağanlıktan dolayı vücut kitle indeksi üzerindeki olumsuz değişimler vurgulanarak askerlik süreci ile birlikte düzenli fiziksel aktivite, dengeli beslenme ve gün boyunca hareketlilik bileşenleriyle bu problemin çözüme kavuşturabileceği anlaşılmıştır.Öncelikle personelin meslek durumlarına ve yaşamlarına göre vücut kitle indeksleri belirlenerek 4 aylık eğitim ve düzenli yaşam neticesinde fiziki durumda meydana gelen olumlu değişikliklerin bireylere sağlık ve mutluluk getirdiği tespit edilmiştir. Müteakiben araştırma ile elde edilen referans değerler, beslenme durumu ve ulaşılan fiziki değerler askere gelecek bireylere rehber teşkil etmiştir. Sonuç olarak askerliğin insanlara güzel alışkanlıklar kazandırması ve hayatta kaçırdığı en önemli şeyi, başta dengeli beslenme olmak üzere düzenli, sağlıklı ve kurallara dayalı bir yaşam tarzı sunmasının önemli bir değer ve dönüm noktası olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thesis Subject: The physical conditions of the soldiers with short term service before and after the military servic period.Body mass index is the one which corpelates with the total body fat and depends on the body weight. The boy mass index is calculated by the equation given below and the classification of the individuals weight is determined according to this equation:The body mass index = Weight (kg) / Height (m²)The physical activity can be defined as the activities that ocur with energy consumption by using our muscles and joints, increase the breathing and heart beat and activities that ends with fatique with different to intensify.Aliment help the regeneration of tissues and it also contributes to the immune system. Since destabilized aliment reduces the body resistance, the probability of illnes increases and the process of illnes affects the body with a greater damage. Aliment has an active rol in business life in terms of productivity and development.100 soldiers with short term military service from different cities have participated in this researvh by thier own will. As a result a model has been constructed and the research has started. Firstly the research points out the negative effects of stagnant in their business life and the refore the research aims to stres the fact that durinz the military service the regular physical activity and stabile aliment gives the solution to this problem.Primarly bassed on the sobs and ages the body mass has been found and with the 4 month education and regular life it has been absorved that the positive physical changes brought health and happiness to the indivuals. The refernce values aliment condition and the physical results that are reached by the reserarch has accured as a sample fort the future soldier candidates.