Elektronik ticaret ve Karaman'daki KOBİ'ler üzerine bir araştırma
Electronic commerce and a research for SME?s ın Karaman
  1. Tez No: 320275
  2. Yazar: MURAT ARSLANDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada elektronik ticaret ile ilgili temel kavramlar açıklanmış, dünyada ve Türkiye'de hem genel itibariyle hem de KOBİ'ler açısından durum değerlendirmesi yapılmış, ardından Karaman ilinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Bilgi Ağı (KOBİ-NET)'na üye olan firmalarda elektronik ticaretin uygulanma durumunu, faydalarını ve karşılaşılan sorunlarını belirlemek amacıyla bir uygulama çalışması yapılmıştır. Çalışmada veriler anket ve mülakat yöntemi ile elde edilmiştir.Yapılan çalışma sonucunda, araştırma kapsamındaki firmaların çoğunluğunda elektronik ticaretin uygulanmadığı görülmüştür. Firmalar genel olarak elektronik ticaret yapmama sebebi olarak ürün portföylerinin uygun olmaması etkenini göstermişlerdir. Ayrıca firmaların çoğunluğunun gelecekte elektronik ticaret yapmaya meyilli oldukları tespit edilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Elektronik ticaret, KOBİ'ler, Karaman
Özet (Çeviri)
In this study,e-commerce basic concepts stated, made a situation evaluation in the world and both Turkey wide perspective and SME?s situation, and then made an interview and questionnaire with Karaman companies which are member of KOBİ-NET for study to determine electronic commerce?s implementation situation, advantages and encountered problems.Research results show that electronic commerce applications are not being done in most of the companies in this research. In general, firms show their product billfold?s unsuitablity as a factor of not doing electronic commerce in their enterprises. Also it is designated in this study that majority of firms slope for applying electronic commerce in future.KEYWORDS: Electronic commerce, SME?s, Karaman