Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin değişen kullanımları
The changing usage of the lands of Atatürk Forestry Farm
- Tez No: 320344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez çalışmasında Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün çağdaş ölçütlere ve bilime dayalı tarımı halka göstermek ve Ankara kentini çağdaş bir başkente yaraşır şekilde sosyal hayata katkı sağlayacak, yeşil bir mekâna kavuşturmak için kurduğu ve 12 yıl bizzat işlettikten sonra milletine bağışladığı Atatürk Orman Çiftliği'nin, geçmişten günümüze geçirdiği sürecin ve bu ulusal mirasa ne ölçüde sahip çıkıldığının çiftliğin kuruluş amaçları çerçevesinde ortaya konması amaçlanmıştır.Çalışma sonucunda çiftliğin kuruluş yıllarında ortaya konan tarımsal odaklı hedeflere çiftliğin hazineye bağışlandığı tarihte büyük oranda ulaşıldığı ama ilerleyen yıllarda bu çizgiden uzaklaşıldığı için çiftlik arazilerinin işlev ve planlama açısından belirsizliklerle karşı karşıya kaldığı görülmüştür. Gıda güvenliği konularının öneminin hızla arttığı günümüzde çiftliğin tarımsal üretime araştırma geliştirme çalışmaları ile yön verici ve yönlendirici misyonu ayrıca Ankara kenti içerisinde temiz hava koridorunun oluşturulması ve kentin rekreasyonel ihtiyaçlarını karşılaması açısından arazi kullanımlarının bu yönlerde genişletilmesi önem arz etmektedir.Atatürk'ün vasiyet niteliğindeki mektuplarıyla Çiftliği hazineye bağışlamasının ardından günümüze dek uzanan süreçte, çiftlik arazilerinin kamu kurum ve kuruluşları ve özel kişilere çeşitli yöntemler kullanılarak tahsis edildiği ve çiftliğin bağışlandığı tarihteki toplam arazi varlığının önemli oranda azaldığı görülmüştür. Çeşitli kurum ve kuruluşlara tahsis edilen bu arazilerin kullanımlarının AOÇ'nin kuruluş amaçları ile örtüşmediği gözlenmiştir.Gelinen noktada Çiftliğin hiç değilse kalan arazilerinin kullanım amaçları çerçevesinde günümüz şartlarına uygun olarak kullanımı ve korunması için gerek yasal düzenlemelerin gerekse toplumsal katılımı içeren sağlıklı, koruyucu planlama çalışmalarının yapılmasının gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the process that Atatürk Orman Çiftliği ( Atatürk Forestry Farm ) has emerged from past to present, which is founded by the founder of Turkish Republic Mustafa Kemal Atatürk to show contemporary, science-based agriculture to people and to provide Ankara city a green place and also to contribute social life and is donated to treasury by himself after 12 years of operation, and to what extend this national heritage is adopted in the framework of the objectives of the organization that has emerged in it.At the end of the study it is observed that, farm enterprise-oriented goals which are set at the start years of the farm are substantially reached by the time that the farm is donated but in subsequent years, uncertainty in terms of function and planning for farm lands is faced. The importance of food safety topics which increased rapidly in today, farm?s router's mission to the research and development studies of agricultural production and also for the creation of clean air aisle in the city of Ankara and city?s recreational needs, expanding the usage of lands in these directions is more important.From the time that Ataturk transferred the Farm to treasury to the present, it is observed that there is significant decrease in the total amount of land of the Farm at the date which it is donated to treasury, by allocating to public institutions and organizations, and private individuals with using a variety of methods. Also it is observed that the using purpose of those lands which are allocated to various institutions and organizations, doesn?t comply with the foundation objectives of the Farm.At the point reached it is concluded that at least for the proper usage and protection of the remaining lands of the Farm in accordance with the terms of use, both legal arrangements and social participation including healthy, protective planning studies are needed.