Lewis Carroll'ın Alice Harikalar Diyarında adlı eserinin Murathan Mungan'ın Alice Harikalar Diyarında adlı eserinde postmodern yönelimlerle yeniden yazılması (Bir karşılaştırma çalışması)
Rewriting of lewis Carroll's Alice in Wonderland under the same title by Murathan Mungan with postmodern tendencies (A comparative study)
  1. Tez No: 320393
  2. Yazar: AYFER PALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FESUN KOŞMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı Lewis Carroll'ın ?Alice Harikalar Diyarında? adlı eseri ile Murathan Mungan'ın ?Alice Harikalar Diyarında? adlı eserlerini karşılaştırmalı edebiyat bilimi verilerine dayanarak karşılaştırmaya çalışmaktır.Çalışmada, aynı adı taşıyan iki eser metinlerarasılıktan yararlanılarak karşılaştırılacak, bu iki eser arasındaki benzer ve farklı yönler ortaya konmaya çalışılacaktır. Bu amaçla yeniden yazılan eser, Lewis Carroll'ın eseri olduğu için öncelikle onun eseri incelenecektir. Murathan Mungan'ın postmodern üslupla yazdığı eserinde yer alan postmodern unsurlar tespit edilecek, yazarın Lewis Carroll'ın eserinden ne ölçüde esinlendiği belirlenmeye çalışılacaktır.Bu çalışma sonucunda farklı iki edebî birikimin ve coğrafyanın ürünü olan eserler arasında olay örgüsü, alt metinde yer alan iletiler ve metaforlar, karakterlerin nitelikleri gibi benzerlikler ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare two different tales from different literatures but having the same title; Lewis Carroll?s and Murathan Mungan?s ?Alice in Wonderland?.In this study, two works which have the same title, have been compared in terms of intertextuality and it has been tried to determine the similarities and the differences between them. For this purpose, as the rewritten work belonged to Lewis Carroll, it has been studied first. The postmodern factors in Murathan Mungan?s work which he has rewritten in the postmodern style have been determined and tried to be identified how Murathan Mungan is inspired by the work of Lewis Carroll.It has also be determined that there are similarities between the two works in many ways such as the plot, messages and metaphors which are in the subtext and qualifications of the characters which are the creations of the two different literary backgrounds and geographies.