Türkiye'de değişen siyasî yapının dinî yaşantıya etkileri
The effects of the changıng polıtıcal structure on relıgıous lıfe ın Turkey
  1. Tez No: 320394
  2. Yazar: HACI MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, Türkiye'de değişen siyasî yapı ile birlikte dinî yaşantıda son zamanlarda bir değişim ve Türkiye'de dindarlık eğilimlerinde artış olduğu varsayımına dayanmaktadır.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de değişen siyasî yapının dinî yaşantıya etkilerini incelemektir.Bu çalışmada, mevcut iktidarın din özgürlüğü alanında gerçekleştirdiği düzenlemeler ve dindarlık anlayışındaki farklılaşmaları anlamak ve anlamlandırmak amacıyla AK Parti hükümeti ve önceki hükümetlerin dinî özgürlükler bağlamında yaptıkları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.Belgesel tarama yöntemine dayanılarak yapılan çalışma, kişilerin dinî hayatlarında siyasetin etkisinin bir hayli önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the assumption of increasing tendency to piety and recently changing religious life together with the changing political structure in Turkey.The purpose of this study is to examine the effects of changing political structure on religious life in Turkey.İn this study, things related to freedoms of religious done by AK Parti government and previous governments are discussed as comparatively in order to understand differentiates of thoughts about piety and arrangement, making over by the existing power, on freedom religious field and to make them understandable.The work based on documentary screening method shows that political effects have an important role on people?s religious life.