Yansıtıcı düşünmenin beden eğitimi öğretmen adaylarının mesleki uygulamalarına etkisi
The effect of reflective thinking on professional practices of preservice physical education teachers
  1. Tez No: 320407
  2. Yazar: FATİH DERVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KASAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 434
Özet
Yansıtıcı düşünme çalışmalarının beden eğitimi öğretmen adaylarının mesleki uygulamalarına etkisini gözler önüne sermenin yanı sıra yansıtıcı düşünme çalışmalarını kullanarak öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünme seviyelerini belirlemeyi amaçlayan bu çalışmada, nitel araştırma deseninin baskın olduğu karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri Yansıtıcı Düşünme Anketi ile elde edilmiştir. Nicel veriler, karma araştırma yapısına uygun olarak araştırma süresince elde edilmiş nitel verileri desteklemek amacıyla kullanılmıştır. Yansıtıcı günlükler, görüşme kayıtları, mikro öğretim uygulamalarının video kayıtlarına ait veriler ise araştırmanın nitel kısmını oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel kısmında, beden eğitimi öğretmen adaylarının yansıtıcı deneyimlerinin derinlemesine incelenmesi amacıyla nitel araştırma geleneğinde yer alan eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan on beden eğitimi öğretmen adayından elde edilen nitel veriler, içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir.Elde edilen nicel veriler, çalışma grubunda yer alan beden eğitimi öğretmen adaylarının büyük çoğunluğunun yansıtıcı düşünme seviyelerinde bireysel olarak gelişim sağladıklarını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, yansıtıcı düşünme çalışmalarının çalışma grubunda yer alan beden eğitimi öğretmen adaylarının ders uygulamalarının niçin başarılı ya da başarısız olduğu, gelecek derslerini nasıl geliştirebilecekleri gibi konulara odaklanmalarına, böylelikle mesleki gelişimleri konusunda farkındalık oluşturmalarına katkı sağladığı görülmüştür. Çalışma grubunun yansıtıcı düşünme çalışmaları sürecinin başlangıcında teknik alanda yaptıkları, sürecin ilerleyen aşamalarında bağlamsal ve diyalektik alanda da yansıtma yapabildikleri ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, çalışma grubunun uygulama sürecinde yaşadığı deneyimler ve bu deneyimler üzerine yaptığı yansıtmalarla planlama, zaman yönetimi, okulun imkânlarını ve öğrencilerin gelişim düzeylerini dikkate alma ile öğretim yaklaşımları konularında gelişim sağladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of reflective thinking practices to the professional teaching applications of the preservice physical education teachers and to explore their reflective thinking levels. During this study mixed research which is qualitatively predominant was used. The quantitative data which was used to support the qualitative data gained through research process obtained by The Profile of Reflective Thinking Attributes Instrument. Qualitative data was derived from reflective journals, interviews, video records of micro teaching sessions. Action research design is also used to get a deeper understanding of reflective experiences of preservice physical education teachers. Content analysis method was used to analyze the qualitative data.According to the quantitative results most of the participants have developmental reflective thinking skills. The qualitative results indicated that reflections of the participants were at the technical level in the beginning of the precess then they started to reflect at both contextual and dialectical levels. Additionally reflective thinking practices made preservice physical education teachers to focus on their applications to improve them and contribute them in order to generate a conscious awareness of their professional development.As a result preservice physical education teachers displayed professional development at planning, time management, consideration of school facilities properly. Furthermore students? developmental levels and teaching approaches through their experiences and the reflections on these experiences were observed by the researcher.