Arshile Gorky ve soyut dışavurumculuktaki yeri
Arshile Gorky and his place in abstract expressionism
  1. Tez No: 320426
  2. Yazar: NESRİN ALTUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖNDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
1902 yılnda Van'da doğmuş, 1920 yılından 1948'de ölümüne kadar yaşamını Amerika'da sürdüren Arshile Gorky, kısa süren hayatına birçok trajediyi sığdırmıştır. Resme son derece tutkun olan sanatçı, Amerika'da sanat eğitimini tamamlamış, aynı zamanda eğitmenlik yapmıştır. Henüz öğrenciyken, müzelerde ve sanat galerilerinde kendi çabalarıyla resim sanatını ve sanatçıları incelemiş, klasik ve modern sanatçıların eserleri üzerinden kendi yöntemlerini geliştirmiştir. Uzun bir süre taklit çalışmalar yapan sanatçı, 1930'lu yıllarda Amerikan hükümetinin ekonomik kriz karşısında geliştirdiği Ulusal Sanat Projelerinde duvar resimleri yapmış ve toplum önünde tanınmaya başlamıştır. Yaşamı boyunca, İzlenimci, Kübist, Sürrealist ve Soyut Dışavurumcu akımlara dahil edilen eserler vermiştir. 1940'lı yıllarda Sürrealist yöntemler üzerinde oldukça yoğunlaşmış, ancak en iyi eserlerini doğada yaptığı çalışmalar sayesinde vermiştir. Doğa ile kurduğu ilişki onu, ayrıldığı topraklara götürmüş, orada geçirdiği çocukluk anılarını canlandırmış, bu sayede sanatçı kendi köklerinden aldığı gücü, acı tecrübeleriyle birleştirerek, ?yaşam ve ölüm? üzerine kurguladığı sanat anlayışıyla Soyut Dışavurumculuk akımının öncü eserlerini gerçekleştirmiştir.Arshile Gorky'nin sanatının incelendiği bu tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Soyut Dışavurumculuk Akımını, ikinci bölümde Arshile Gorky, yaşamı ve Sanat anlayışını ele alırken, üçüncü bölümde sanatçının çalışmaları dönemler halinde incelenerek, Soyut Dışavurumculuk Akımı içindeki yeri ve bu akıma olan katkıları ele alınmaktadır. Amacım, ülkemizde hakkında yeterli kaynak bulunmayan bu değerli sanatçıyı, bu tez çalışması sayesinde Türk Sanat Dünyasına en iyi şekilde tanıtmak ve kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
Born in 1902 in Van, Turkey and having lived in the United States from 1920 to 1948 until his death, Arshile Gorky has gone through a lot of tragedies in his short stay on earth. Passionate about arts and painting, he completed his studies in the States, where he also did teach. When he was only a student, he started to examine the art of the art of painting in museums and art galleries, and formulated his own style based on the works of both classis and modern artists. For years he copied the style of the more well-known artists of his time. He started to get more recognition with his murals he painted for the national art project that the US government commissioned in the 1930, after the Great Depression. During his life, he produced works of art that carried elements of impressionism, cubism, surrealism, and abstract expressionism. In the 1940, he focused mostly on painting surrealist works, but his best works were the ones he had painted in plain nature. His deep relationship with nature took him to the lands he grew up in, revived his childhood memories, and thru these the artist combined the strength he took from his roots with his tragic experiences and realized his abstract expressionist works on ?life and death? that were pioneer of this movement.This paper aims to examine Arshile Gorky?s art and consists of 3 sections. The first section examines the abstract expressionist movement, the second, the artist?s life and his perception of art, and finally, his works in different periods of his life, their place within the abstract expressionist movement and his contribution to this movement. My aim in this thesis is to introduce this lesser known artist in Turkey to the Turkish art world in the best possible light.