İnsan kaynakları yönetimi birimlerinde çalışanların farklılık yönetimi algısı: Bir banka örneği
The diversity management perception of employees in human resources management: A bank sample
- Tez No: 467097
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KÜSKÜ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küreselleşmenin artmasıyla birlikte ülkeler arasındaki sınırlar ortadan kalkmış, kurumlarda farklı özelliklere sahip çalışanların sayısı artmış, farklı özelliklere sahip insan gücünün etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesini sağlamak stratejik bir önem kazanmıştır. Bu nedenle farklılık yönetimi giderek gereklilik olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir. Bu kapsamda örgüt yöneticileri tarafından çalışanlardaki farklı özellikleri bir değer ve zenginlik olarak gören, farklılıkları kabul edip bu farklılıklardan fayda sağlayan yönetim anlayışı benimsenmiştir. Rekabetin çok arttığı günümüz dünyasında farklılık yönetimini dikkate alan örgütlerin birçok fayda sağladığı belirlenmiştir. Bu çalışma ile insan kaynakları yönetimi biriminde çalışanların işletmedeki farklılık ve farklılık yönetimi anlayışına bakış açıları, farklılıkları yönetmek için neler yaptıkları ve insan kaynakları faaliyetlerinde farklılık yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bunları belirlerken de bir model önerisi oluşturulmuş ve bu model önerisinin geçerliliği sınanmıştır. Çalışma, konu ile ilgili literatür taraması ve analiz aşaması olmak üzere iki temel bölümden oluşmaktadır. Literatür taraması kısmında, pek çok alt bölümleri ile birlikte farklılık, farklılık yönetimi ve örgütsel bağlılık kavramları incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, saha araştırmasının odak noktasının ne olacağına ilişkin karar verilmiş, bu konu hakkında kavramsal altyapı oluşturulmuş, model kurulmuş ve araştırmanın hipotezleri belirlenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise; tasarlanan araştırma modeline ilişkin olarak oluşturulan hipotezleri sınamak için, tanımlayıcı nicel araştırma yöntemi çerçevesinde anket ile veri toplanarak iş hayatında insan kaynakları yönetimi biriminde çalışanların farklılık yönetimine bakış açısı, etkin farklılık yönetimini sağlamak için neler yaptıkları ve insan kaynakları faaliyetlerinde farklılık yönetimi uygulanmasının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi analiz edilmeye çalışılmıştır. Anket formu Türkiye'de faaliyet gösteren bir bankanın İK birimindeki tüm çalışanlara gönderilmiş (143 kişi) olup, 87 kişiden yanıt alınabilmiştir (yanıtlanma oranı %61) . Yapılan analizlere göre örgütte farklılık yönetimi ile ilgili genel politikaların varlığının insan kaynakları süreçlerinde farklılık yönetiminin uygulanmasında etkili olduğu tespit edilmiş olup insan kaynakları yönetimi biriminde farklılık yönetimi uygulamalarının varlığı ile örgütsel bağlılık arasında çok güçlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Farklılıkların yönetimi konusu, ülkemiz için yeni ve geliştirilmeye açık bir konudur. Bu nedenle bu çalışmanın Türkiye'de insan kaynakları yönetimi birimlerinde ve işlevlerinde (işe alım, kariyer, eğitim, ücret vs.) çalışanlar açısından bir farkındalık yaratması ve de akademik alanda katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increase of globalization, borders between countries have disappeared, employees with an array of different qualities have increased and it has become of strategic importance to manage the labor with different characteristics effectively and efficiently. For this reason diversity management has become a necessity. Hence the management approach which valuates different characteristics of the employees and accepts these differences and all their benefits, has been adopted. It has been determined that the organizations that take into account diversity management benefitted greatly in today's world where competition has increased greatly. This study aims to determine the perspective of human resources on diversity and diversity management; what is done to manage diversity and the effect of the diversity management practices on organizational loyalty. For this purpose, a model is proposed in this study and its validity is evaluated. The study consists of two main parts: literature review and analysis phase. In the literature review phase, concepts of diversity, diversity management and organizational loyalty are examined in detail. As a result, the decision about the focus of the field research was made, the conceptual infrastructure was established, the model was established and the hypotheses of research were determined. In the second part of the research, in order to test the hypotheses formed in relation to the designed research model, questionnaire and the data collection method has been chosen. The questionnaire was sent to all employees in the HR unit of a bank operating in Turkey (143 people), 87 of whom responded (with a response rate of 61%). According to the analyzes made, the existence of general policies on organizational diversity management is found to be effective in the implementation of diversity management in human resources processes and it has been found that there is a strong relationship between the existence of diversity management practices and organizational loyalty in the human resources management unit. Managing diversity is a new and open issue for our country. For this reason, it is hoped that this study will raise awareness in human resources management units and functions (recruitment, career, education, salary, etc.) in Turkey and contribute to the academic field.