Giovanni Punto'nun 6 no'lu korno konçerto'sunun form-analiz ve icra yönünden incelenmesi
A study of horn concerto no.6 by Giovanni Punto according to form, analysis and performance
- Tez No: 320525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ AKPEROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada, Barok, Klasik ve Romantik Dönemi birarada barındıran 18.yüzyılda kornonun yapısa ve müziksel gelişimi,önemi vurgulanmış, bu bağlamda dönemin en ünlü korno virtüözü olan Giovanni Punto'nun korno edebiyetının zor eserlerinden biri olan 6 No'lu Korno Konçerto'su bu yüzyıldaki gelişmeler ışığında incelenmiştir.Birçok üflemeli çalgının atası olarak kabul edilen ve doğmasına sebep olan korno, 18.yüzyıl boyunca valf ve perde sistemi olmadan solo olarak orkestrada kullanılmıştır.Çalgı icrasında virtüözite anlayışı çerçevesinde örnek olarak, kemanda Paganini, piyanoda Liszt ne ise 18.yüzyılda kornoda da Giovanni Punto olarak kabul edilmiş ve müzik otoritesinin üst düzey olumlu yorumlarını almıştır.Punto'nun korno icrasına getirdiği yeniliklerin yanında korno edebiyatı için bestelediği eserler, Türkiye'de çok ilginçtir pek tanınmamasına rağmen Avrupa'da ve bir çok yerde , korno icracılarının repertuarına girmiştir.Araştırmanın ilk bölümünde, 18.yüzyıl müziği ve kornonun bu yüzyıldaki müzikal gelişimi ve önemi üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde ise, Giovanni Punto'nun hayatı, eserleri, korno icrasına getirdiği yenilikler ve de 6 No'lu Korno Konçertosu'nun form-analiz ve İcra yönünden incelenmesi alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the structural, musical development and the importance of horn in 18th century that includes Baroque, Classical and Romantic era all together.Based on this, the difficult horn piece of Giovanni Punto ( 6th ) was analyzed according to the development of this century.The horn which is known as the ancestor of brass instrument and also known as the reason of brass instruments existence was used in solo and orchestras in 18th century without having valve and ventil system.Giovanni Punto is accepted in horn in 18th century as same as Paganini in violin or Liszt in piano acc to the virtuosity understanding in playin instrument and also was honored with positive comments of authorities.Punto?s innovations in playing horn and in the literature of corn really well known in European countries and also took its place even if they are not known enough in Turkey.In the first part of this study, 18th century music, the musical development of horn and its importance were examined. In the second of part , Giovanni Punto?s life, pieces , the innorations in horn , and examining of 6th Concerto according to form-analyzed of..