Giovannı Bottesinni si minor konçertosunun form analizi ve icra yönünden incelenmesi
The from analysis and the interpretation of the h moll conterto of Giovanni Bottesinni
  1. Tez No: 241037
  2. Yazar: AYKUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. AMİNBAY SAPAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, Bottesini'nin 2. si minör kontrbas Konçertosu ve bu eserin teknik ve formu incelenmiştir. Bottesini'nin virtüözitesindeki mükemmellik eserlerinden anlaşılmaktadır. O, virtüözite sınırlarını zorlayarak çalınması güç eserler bırakmıştır. Bu incelemede onun eserlerindeki teknik güçlükler saptanmaya çalışılmış ve saptanan güçlüklerin özenli, dikkatli bir şekilde ve değişik yay teknikleri ile çalışılmasının en temel noktalardan biri olduğu görülmüştür. Bu tekniklerin gerektiği gibi yapılabilmesi için çeşitli çalışma yolları önerilmiş, böylece bu eserlerin daha iyi çalınabilmesi ve yorumlanabilmesi için icracılara katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the second si minor double bass concerto of Bottesini and its technical and formal analysis are carefully researched. Perfection excellence in Bottesini?s virtuosity is understood in his works. Forcing the limitation of virtuosity, Bottesini?s left a number of diffucult works to perform. In this study it is tried to establish those of technical difficulties and be able to overcome of them it is seemed that, the one of the most important fundamental point is the practice of different bow techniques. It is tried to suggest different kind of practicing way to do those techniques properly and in this way tried to make a contrubution to double bassists to play and interpret these