Biliş yönlendirici stratejilerin mesleki ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin meslek derslerindeki başarılarına etkisi
The effects of cognitive strategies on vocational secondary school students? success in vocational courses
  1. Tez No: 320563
  2. Yazar: FUNDA ÖZNUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Mesleki Ortaöğretim Kurumlarında uygulanan Meslekî Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında amaçlanan hedeflere ulaşmak için meslek derslerindeki öğrenmenin başarıyla yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu araştırma ile de Biliş Yönlendirici Stratejilerin mesleki ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin meslek derslerindeki başarılarına etkilerini saptamak amaçlanmaktadır. Yapılan araştırma, var olan bir durumu betimlediği için tarama modelindedir.Araştırma, 2011?2012 eğitim-öğretim yılında, Edirne Merkez ilçesinde bulunan 4 meslek lisesinin 10. ve 11. sınıflarında öğrenim gören toplam 460 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerden elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS-17 istatistik programı kullanılmıştır.Yapılan analizlerde biliş yönlendirici stratejilerin mesleki ortaöğretim kurumunda öğrenim gören öğrencilerin meslek dersleri başarılarına etkileri ?cinsiyet?, ?alan?, ?sınıf?, ?çalışma odalarının bulunup bulunmama durumu?, ?ailelerinin derslerle ilgilenme durumu?, ?okul dışında derslerine özel ders, dershane gibi yardımcıları olup olmama durumu?, ?hangi derse nasıl çalışacağını bilip bilmeme durumu? değişkenlerine göre incelenmiştir.?Cinsiyet? değişkenine göre biliş yönlendirici stratejilerin meslek dersleri başarılarına etkileriyle ilgili ifadelere kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha fazla katıldığı görülmüştür.Öğrencilerin ?çalışma odalarının bulunup bulunmama durumu? değişkenine göre elde edilen sonuçlarda, çalışma odası bulunmayan öğrencilerin biliş yönlendirici stratejilerden anlamaya hazırlanma aşamasıyla ilgili ifadelere daha fazla katıldığı görülmüştür.Ailelerinin derslerle ilgilenme durumu? değişkenine göre elde edilen sonuçlarda, aileleri hiç ilgilenmeyen öğrencilerin anlamayı yönlendirme aşamasıyla ilgili ifadelere daha çok katıldığı görülmüştür.?Okul dışında derslerine özel ders, dershane gibi yardımcıları olup olmama durumu? ve ?Hangi derse nasıl çalışacağını bilip bilmeme durumu? değişkenlerine göre biliş yönlendirici stratejilerin okul dışında derslerine yardımcıları olan ve hangi derse nasıl çalışacağını bilen öğrencilerin ders başarılarına daha çok etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Learning process in vocational courses should be conducted successfully in order to achieve the goals that are in the scope of `the Project of Strengthening the Vocational Education and Training System?, applied in vocational secondary schools. In this study it is aimed to identify the effects of Cognitive Strategies on vocational secondary school students? success in vocational courses. The current study is in a descriptive survey model as it describes an existing situation.The research was conducted in 2011-2012 academic year with totally 460 students studying at 10th and 11th grades of 4 vocational schools in Edirne Central District. SPSS-17 wasused to analyzedata obtained from the students participating in the study.In the analysis, the effects of cognitive strategies on vocational secondary school students? success in vocational courses were examined in terms of some variables including ?gender?, ?field?, ?grade?, ?whether students have a studying room?, ?parents? support on students? courses?, ?whether students achieve any help such as private courses and training centre?, ?whether students know how to study?.As a result of these investigations;- According to ?gender? variable, female students agree more with the statements related to the effects of cognitive strategies on their success in vocational courses.- In the results, obtained according to ?field? variable, it was seen that the difference is random.- In the results, obtained according to ?whether students have a studying room? variable, it was seen that students who do not have a study room agree more with the statements related to the stage of preparing to understand in cognitive strategies.- In the results, obtained according to ?parents? support on students? courses? variable, it was seen that students, whose parents are not interested in students? courses, agree more with the statements related to the stage of preparing to understand in cognitive strategies.- According to ?whether students achieve any help such as private courses and training centre?, and ?whether students know how to study? variables, cognitive strategies have more effects on the success of students who achieve help in their studies outside the school and know how to study.