Zonguldak ili Çaycuma ilçesi manda yetiştiriciliğinin mevcut durumunun belirlenmesi
Determination of the current situation of water buffalo breeding in Çaycuma district of Zonguldak
- Tez No: 600113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYRANİ KONCAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Zonguldak ili Çaycuma ilçesinde manda yetiştiriciliği yapan işletmelerdeki yetiştiricilik uygulamaları, önemli gelir kaynakları ve bölgedeki mandacılığın geleceği hakkında bilgi edinmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Çaycuma ilçesine bağlı köylerden bölgedeki manda popülasyonunu teşkil edecek 36 yetiştirici belirlenmiştir. İlçenin farklı bölgelerindeki köylerde bulunan bu yetiştiricilerin Çaycuma ilçesindeki manda yetiştiriciliğinin mevcut durumunu ortaya koyacağı ve bunun için yeterli materyale sahip olduğu öngörülmüştür. Öncelikle köylerde belirlenen işletme sahipleri ile yüz yüze görüşme yoluyla anket çalışması yapılmıştır. Ayrıca istatistik kurumlarının verilerinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler SAS (2017) paket programındaki Proc Freq yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçları yetiştiricilerin yaş ortalamasının 50 nin üzerinde olduğunu ve çoğu yetiştiricinin geçmişten gelen alışkanlık nedeniyle manda yetiştiriciliği yaptığını göstermiştir. Çaycuma yöresinde manda sütü, manda yoğurdu ve sucuk yapımında kullanılan manda eti işletmelerin en önemli gelir kaynakları olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to obtain information about breeding practices, important sources of income and future of mandate in the region in Çaycuma district of Zonguldak province. For this purpose, 36 breeders who will constitute the buffalo population in the region were determined from the villages of Çaycuma district. It is thought that these breeders in the villages in different parts of the district will reveal the current status of buffalo breeding in Çaycuma district and have sufficient material for this. First of all, a survey was conducted through face-to-face interviews with business owners identified in the villages. In addition, the data of statistical institutions were used. The data obtained were analyzed by Proc Freq method in SAS (2017) package program. The results of the analysis showed that the average age of the breeders was over 50 years and most breeders were buffalo breed because of the past habits. In the Çaycuma region, buffalo milk, buffalo yogurt and buffalo meat used in sausage making have been identified as the most important sources of income.