Scorzonera Ahmet-Duranii S. Makbul & Coskunçelebi (Asteraceae)'de in vitro organogenez
In vitro organogenesis of scorzonera scorzonera Ahmet-Duranii S. Makbul & Coskunçelebi (Asteraceae)
- Tez No: 320680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇÖLGEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin Güney Batı Toroslarında yetişen Scorzonera L. cinsine ait yeni keşfedilmiş olan endemik Scorzonera ahmet-duranii S. Makbul & Coskuncelebi materyal olarak kullanılmıştır. Sadece tip lokalitesinden bilinen S. ahmet-duranii orman kesimi içerisindeki dar bir alanda yayılış göstermektedir. Bu nedenle türün neslinin devamlılığı tehlike altındadır. Ayrıca Scorzonera cinsine ait türler, sahip oldukları sekonder metabolitler sayesinde halk arasında bazı hastalıkların tedavisinde şifalı bitkiler olarak kullanılmaktadır. Çalışmada S. ahmet-duranii'nin in vitro organogenezi amaçlanmıştır. Doku kültürü ortamı olarak çeşitli konsantrasyonlarda Kinetin ve Naftalen asetik asit (NAA) içeren modifiye edilmiş MS ortamı kullanılmıştır. Kallus oluşturma yüzdesi bakımından en başarılı eksplant kaynağı hipokotildir (%90). Apikal meristem, kotiledon ve hipokotil eksplantlarınınmodifiye edilmiş MS besin ortamına ekilmesi sonucunda organogenez yoluyla sürgün oluşumu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the newly discovered endemic Scorzonera ahmet-duranii S. Makbul & Coskuncelebi which grows in the South West Taurus in our country used as material. Just type locality known S. ahmet-duranii distributed in a narrow space within the forest. For this reason, the continuity of this species under threat. In addition, species in the genus Scorzonera used medicinal plants due to their secondary metabolites, in the treatment of certain diseases among the people. In this study, aimed at in vitro organogenesis of S.ahmet-duranii. Various concentrations of Kinetin and Naphthalene acetic acid (NAA) containing Modified MS medium was used in tissue culture. In terms of percentage of callus creation, the most successful explant source is hypocotyl. Hypokotyl generation rate is 90%. The cultivation of apical meristems, cotyledon and hypocotyl explants in modified MS nutrient media shoot formation via organogenesis was observed.