The best, the worst, and the avoidant: The relationship between causal and affective evaluations about driving performance and self-regulatory driver behaviors
İyi, kötü ve kaçınmacı: Sürüş performansına ilişkin nedensel ve duygudurum değerlendirmeleri ile öz-düzenleyici sürücü davranışları arasındaki ilişki
- Tez No: 835790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Trafik, Psychology, Traffic
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Karayolu trafiği bağlamında öz-düzenleyici davranışlar, sürüş davranışlarını kapasite değişimlerine uyum sağlayacak yönde şekillendirmektir ve zorlayıcı durumlar karşısında maruziyeti azaltma veya sürüşü sonlandırma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Sürüşte öz-düzenleyici davranışların öncülü olabilecek bireysel farklılık değişkenlerinden biri, başarı ve başarısızlığın algılanan sebeplerine dair değerlendirmeler anlamına gelen nedensel atıflardır. Önceki çalışmalar, öz-düzenleyici sürücü davranışlarının farklı öncüllerini incelemişlerdir. Ancak bu çalışma, öz-düzenleyici sürücü davranışlarının öncüllerini nedensel atıflar çerçevesinde ele alan ilk çalışmadır. Katılımcıları yaşlı sürücüler olan veya yaş-temelli karşılaştırmalar yapan önceki çalışmalardan farklı olarak, bu çalışmada sözü edilen ilişkinin yaştan bağımsız olarak incelenmesi hedeflenmektedir. Mevcut çalışmanın amacı nedensel atıflar (sürücülükte en iyi ve en kötü olunan yönlere dair), bu atıfların duygudurum çıktıları (yani Pozitif Duygudurum ve Negatif Duygudurum) ve yine bu atıfların davranışsal çıktıları (yani kaçınma düzeyi ile ölçülen öz-düzenleyici sürücü davranışları) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Dört yüz kişilik örneklem demografik bilgi formu, Nedensel Boyutlar Ölçeği-II, Uluslararası Pozitif ve Negatif Duygudurum Ölçeği Kısa Formu ve Genişletilmiş Sürücü Hareketlilik Ölçeği-Kaçınma ölçeklerini doldurmuştur. Sonuçlar atıf modelinin sürücülükte kaçınma davranışlarını en iyi performansa kıyasla en kötü performans bağlamında daha iyi açıkladığını göstermektedir. Artan Dışsal Kontrol Negatif Duygudurumda artışa yol açmakta, bu da artan kaçınma davranışına neden olmaktadır. Bu çalışma, performansa dair nedensel değerlendirmelerin öz-düzenleyici sürücü davranışlarını etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Self-regulatory behaviors in road traffic context involve modifying driving behavior in a way to adapt to changes in capacity and occurs in the form of reduction or cessation of driving in the face of challenging situations. One individual difference variable that may potentially be a precursor of self-regulatory behaviors in driving is causal attribution, which means the set of evaluations about the perceived causes of success and failure. Previous studies investigated different precursors of driving self-regulation. However, this study is the first to examine the precursors of driving self-regulation within the causal attributional framework. Unlike previous studies that either have participants of old age or make age-based comparisons, this study aims to understand the aforementioned mechanism independent from age. The current study aims to investigate the relationship between causal attributions (about the best and the worst performed aspects of driving), affective outcomes of these attributions (i.e. Positive Affect and Negative Affect), and behavioral outcomes associated with them (i.e. driving self-regulation measured by the level of avoidance). A sample of 400 drivers filled out the demographic information form, the Causal Dimension Scale-II, the International Positive and Negative Affect Schedule Short Form, and the Extended Driving Mobility Questionnaire-Avoidance. Results show that attributional model is more useful for explaining driving avoidance in the context of the worst performance as compared to the best performance. Increased External Control leads to increased Negative Affect, which then leads to increased avoidance behavior. This study shows that causal evaluations about performance can influence self-regulatory driving behaviors.