Model reference adaptive trajectory tracking control of mobile robots
Gezgin robotlar için model referans uyarlamalı yörünge takip kontrolü
  1. Tez No: 320766
  2. Yazar: EMİNE CANİGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, holonomik olmayan tekerlekli gezgin robotların dinamik parametrelerde belirsizlikler olduğu durumda yörünge takibi gerçekleştirebilmesi için model referans uyarlamalı kontrol yaklaşımı önerilmektedir. Gezgin robotun kontrol sistemi, hız kontrolünün model referans uyarlamalı denetletici ve yörünge takip kontrolünün de kinematik denetleyici ile sağlandığı iki aşamalı denetimden oluşmaktadır. Doğrusal ve açısal hızların istenilen değerleri verilen yörünge için kinematik denetleyici tarafından üretilir. Dinamik modele dayanarak tasarlanan uyarlamalı denetleyici gerekli hızları elde etmek için robot sürücülerine uygulanacak voltajı belirler. Kararlılık iki kontrol sistemi ile sağlanır. Yapılan benzetim çalışmaları ile, dinamik parametre belirsizlikleri altında yörünge takibi için önerilen kontrol yaklaşımının performans sonuçları gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a model reference adaptive control approach for the trajectory trackingcontrol of nonholonomic mobile robots with dynamic parameter uncertainties is proposed. The control system of Mobile robot consists of two stage controller including a model reference adaptive controller for speed control and a kinematic controller for tracking a trajectory. Linear and angular velocities needed for trajectory tracking are generated by the kinematic controller. Adaptive dynamic controller achieves the voltage applied to the robot actuators for the required speeds. Stability is provided for two controllers. Simulations also demonstrate the good performance of the proposed control scheme for trajectory tracking under the presence of the dynamic parameter uncertainties.