Bilgisayar kontrollü dik cnc freze tezgahı modernizasyonu ve kullanımı
Modernisation of a cnc vertical milling machine and using
- Tez No: 320841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ AKMERMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, üniversitede bulunmakta olan eski bir CNC freze tezgahının dört adet servo motorun eklenmesiyle modernize edilerek, üç eksenli bir dik işleme tezgahı haline getirilmiştir. Projede, Next Move ESB adlı servo motor kontrol ünitesi, bu üniteye bağlı üç adet MicroFlex servo güç yükselticisi ve üç adet servo motor kullanılmıştır. Bu ürünün dik işlem tezgahı şeklinde çalışabilmesi için, motorları kontrol etmekte kullanılan Baldor Mint NC adlı programın içerisindeki gerekli yerlere veriler girilmelidir. Bu girilen verilerle başka herhangi bir program gerekmeden, bilgisayarı tezgaha bağlayarak tezgahın motorları kontrol edilebilmekte ve dilediğimiz işlem yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an old CNC vertical milling machine in university?s laboratuar have been modernized. There are four servo motors added to machine and become three axes vertical milling machine. A Next Move ESB kontroller used in this study and Micro Flex servo drivers and motors used on the machine. For using this machine as vertical milling machine we use the Baldor Mint NC software on the computer. We can put our values on the Mint NC and than give the motion to the machine without need any other software or any converter on the computer. The using Mint NC software is explained clearly on the study.