Kayseri ilinde güneş enerjisi ile sulama sistemi maliyet analizi
Cost analysis solar powered irrigation system in the province of Kayseri
- Tez No: 320846
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAPICI, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SERDAR GENÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde sürekli olarak artan teknolojik gelişmeler, dünya nüfusunun sürekli olarak artması ve insanların yaşama standartlarının tüm bunlara paralel olarak artması da enerji ihtiyacını arttırmaktadır. Bu artan enerji ihtiyacının giderilmesi için daha fazla hammadde ihtiyacı gerekmektedir. artan ihtiyaçlar sonucunda insanlar alternatif enerji kaynaklarını araştırmaya ve bu konuya yönelmeye başlamışlardır.Alternatif enerji kaynaklarından en önemlilerden birisi olan güneş enerjisi temiz enerji kaynaklarından birisi olması, sürekli rejimde bulunması ve dış ülkelere olan bağımlılığının olmaması nedeniyle dikkat çekmektedir.Bu çalışma da Kayseri şartlarında kurulacak olan şebeke elektriği bağlantısı olmayan sulama sistemleri üzerinde durulmuş ve bu konuda ki maliyet analizleri çıkarılmıştır. Yapılan çalışmada Kayseri ili için 8 senelik güneş enerjisi verileri tek tek incelenmiş; senelik, aylık, günlük ve saatlik olarak üretilebilecek elektrik miktarları çıkarılmıştır. Tasarlanan sistemler de ihtiyaç duyulan su miktarlarına göre pompalar seçilmiş ve bu pompaların çalışma sürelerince ihtiyaçları olan elektrik enerjileri belirlenmiş. Belirlenen bu elektrik ihtiyaçlarına göre de Kayseri şartlarında üretilebilecek olan elektrik miktarına göre paneller seçilmiştir. Bu panellerin yanı sıra sistemde ihtiyaç olan inverter, regülatör de ayrıca seçilmiştir. Tasarlanan sistemlerin tüm ihtiyaçları göz önüne alındığında bunların içerisine bakım onarım maliyetlerı, eskalasyon oranları da katılarak kademelendirilmiş maliyet analizi uygulanmış ve yapılabilirliği konusunda yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy demand has been increasing as a result of constant technological developments, continuing increase in world population; and the improvement in standard of living, which occurs in parallel with the former ones. More raw materials are needed to meet this increasing energy demand. As result of this increasing need, people have started to look for alternative energy resources and they have been inclined to study on this issue.Solar energy is one the most important alternative energy resources and it has become more attractive; because it is one of the clean energy resources, it has a constant energy regime and also it is independent of other countries? resources.In this study; irrigation systems having no connection with an electric grid are focused on, and cost analyses of the system are determined. In the research, solar energy data for 8 years in Kayseri region is examined; and the amount of electricity that could be generated annually, monthly, daily and hourly is found out. Pumps are chosen in the light of required water for the planned systems and the amount of electricity that will be spent during the time the pumps are running is calculated. The panels are chosen according to this determined amount of required electricity and the amount of electricity that could be generated under conditions of Kayseri region. In addition to the panels, required inventor and regulator are also chosen. All requirements of the planned system are taken into account and maintenance and escalation costs are included, and then levelized cost analysis is applied. Finally, comments are made on its feasibility.