Konumsal istatistik modelleri ve Ripley'in K fonksiyonu üzerinde bir uygulama
Spatial Statistic models and a application about Ripley?s K function
  1. Tez No: 320883
  2. Yazar: AHMET ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Konumsal istatistik, henüz ülkemizde çok bilinmemekle birlikte dünyada da son yıllar da gelişmeye başlamıştır. İstatistiğin bu alt dalı, verilerin konumlarını dikkate alarak çalışmaktadır. Bu alanda konumsal veriye ve yapılacak analizin amacına bağlı olarak birçok model gelişmiştir. Bu modellerin, konumsal desenleri tanımlamak, desenlerle ilgili hipotezleri test etmek ve interpolasyon gibi yöntemlerle desenleri tahmin etmek gibi farklı amaçları vardır.Bu tez çalışmasında önemli görülen konumsal istatistik modelleri tanıtılmış ve Türkiye'deki firmaların konumsal ilişkisi bu modellerden biri olan nokta desenlerini tanımlamak ve test etmek için kullanılan Ripley'in K fonksiyonu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spatial statistic has continued progressing in the past years whereas it is not well known in Turkey. This sub-branch of statistics works considering the positions of data. Many models have been developed in terms of spatial data and its purpuse of use for analysis in this field. These type of models have various proposes such as describing spatial patterns, testing hypothesis about patterns and estimating patterns by means of enterpolation method.In this dissertation some spatial statistics models that are significant have been introduced and using one of those models describing point pattern, some special firms of Turkey with spatial relation have been analyzed and tested via Ripley?s K function.