Edirneli Ahmed Rüşdi Divanı
Edirneli Ahmed Rüşdi Divanı
- Tez No: 320922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA GÜRGENDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Edebiyatta bir şairin şiirlerini belli bir düzene göre toplayan mecmuaya divan denmektedir. Edebiyatımızda pek çok divan bulunmaktadır. Söz konusu divanlardan biri de tezimizde ele aldığımız 76 sayfadan oluşan Edirneli Ahmed Rüşdi Divanıdır. Eserin başında şairin hayatı hakkında bilgiler verilmiştir. Ardından Divan metnini oluşturan nazım şekilleri transkripsiyonlu olarak Divan' da yer almaktadır. Son olarak da kaynakça kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In literature, it is called divan to the journal which combines the poems of a poet in a certain order. There are numerous divans in our literature. One of the divans in question is 76-page Divan of Ahmed Rüşdi of Edirne which we have discussed in our thesis. Information about the poet's life has been given at the beginning of the work. After that, the verse forms composing Divan text take place in Divan in transcription. In conclusion, there is a bibliography part.