Büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standardı (Bobi Frs) uygulamasının işletmelerin yönetsel kararları üzerine etkisi ve bir uygulama örneği
The effect of the financial reporting standard for large and medium-sized enterprises (Bobi Frs) on managerial decisions and an application example
  1. Tez No: 758162
  2. Yazar: EMİNE GÜL KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ DOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
BOBİ FRS uygulaması özetle bağımsız denetim kapsamına giren işletmelerin mali tablolarını düzenleme usul ve esaslarını içeren standartlar bütünüdür. Çalışmada mali tablolarını BOBİ FRS uygulamasına göre düzenleyen işletmelerde, BOBİ FRS uygulamasının işletme yönetsel kararları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Artan rekabet koşulları, karlılık yüzdelerinin düşüklüğü, doğru finansal bilgilere ulaşamada maddi zorluklar sonucunda özellikle küçük yatırımlar yönelik gerçeğe uygun ve standartlara uyumlu mali verilere duyulan ihtiyaç tez konusunun önemini ortaya koymaktadır. İşletme yönetimleri, işletmelerin rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmeleri ve paydaşların menfaatlerinin korunabilmesi ancak doğru kabul edilebilir, açık anlaşılabilir, şeffaf ve hesap verilebilir bilgilerle mümkündür. İhtiyaç duyulan bilgilerde bulunması gereken özellikler BOBİ FRS uygulamasının amaçları ile örtüşmekte olup, tezin önemini ortaya koymaktadır. Tez konusunun araştırılmasında, alanında düzenlenmiş olan tez, makale, KGK düzenlemeleri v.b. çalışmalar incelenmiş olup, elde edilen kaynakçalardan hazırlanmış uygulama kısmında ise bağımsız denetime tabi bir şirketler dahil edilmiştir. Bağımsız denetim şirketi bünyesinde, BOBİ FRS kapsamında denetime tabi şirketlerin mali tabloları esas alınarak denetlenen şirketlerin yöneticileri ile tez kapsamındaki konularda yüzyüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sorulan sorular ile BOBİ FRS uygulamasının şirket yönetim kararlarına olan etkisi araştırılmıştır. Ulaşılan bulgu ve sonuçlar tezin sonuç ve değerlendirme bölümünde ele alınmıştır. Anahtar Kelimleler: Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ/FRS), Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ/FRS) 'nin Finansal Tablolara Etkisi, İşletmelerde Karar Alma Süreci
Özet (Çeviri)
In summary, the BOBI FRS application is a set of standards that includes the procedures and principles of arranging the financial statements of businesses that fall within the scope of independent auditing. In this study, it is aimed to investigate the effect of BOBI FRS application on business managerial decisions in businesses that prepare their financial statements according to the BOBI FRS application. As a result of increasing competition conditions, low profitability percentages, financial difficulties in accessing accurate financial information, the need for realistic and standards-compliant financial data, especially for small investments, reveals the importance of the thesis topic. Business managements, businesses can survive in a competitive environment and stakeholders' interests can be protected only with accurate, clear, understandable, transparent and accountable information. The features that should be included in the required information coincide with the objectives of the BOBI FRS application and reveal the importance of the thesis. In the research of the thesis subject, thesis, article, KGK regulations etc. arranged in the field. The studies were examined and a company subject to independent audit was included in the application part prepared from the bibliographies obtained. Within the scope of the independent audit company, face-to-face interviews were held with the managers of the audited companies on the basis of the financial statements of the companies subject to audit within the scope of BOBI FRS. The effects of BOBI FRS application on company management decisions were investigated with the questions asked. The findings and conclusions reached are discussed in the conclusion and evaluation section of the thesis.