Türk bankacılık sektöründe insan kaynakları yönetimi uygulamalarını belirlemeye yönelik bir araştırma
A research intended for defining human resources management applications in Turkish banking sector
- Tez No: 320933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın amacı Türk Bankacılık Sisteminde faaliyet gösteren bankaların insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ilişkin bir durum saptaması yapmaktır. Günümüz dünyasında ki yoğun rekabet ortamında hizmet çeşitlenmesine giden, daha çok müşteri ve pazarlama odaklı bir anlayış benimseyen bankalarda, süreçteki insan unsurunun önemini incelemek için yapılan faaliyetler analiz edilerek, elde edilen bilgiler ışığında ve temel insan kaynakları yönetimi fonksiyonları açısından bir takım değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde konuyla ilgili kavram ve tanımların açıklanmasından sonra bankacılık sektörünün Türkiye ve Dünyadaki gelişiminden kronolojik olarak bahsedilmiş, ikinci bölümde insan kaynakları yönetiminin temel fonksiyonlarının anlatımından sonra üçüncü bölümde belirlenen örneklem dahilinde, Türk Bankalarındaki insan kaynakları yönetimi faaliyetleri, bir araştırma olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to make a determination on the status of the banks operating in the Turkish Banking System in relation to human resources management practices. I will make some assessments in the light of the information obtained and in terms of basic human resources management functions to examine the importance of the human element in this process by analyzing activities in the banks leading to the diversification of service and adopting more customer and marketing-oriented understanding. In the first chapter , after explaining the relevant concepts and definitions, I will focus on chronological development of the banking sector in Turkey and in the world. In the second chapter, after explaining the basic functions of human resources management, in the third chapter, I will examine the human resources management activities of the Turkish banks as a research within the framework of the sample.