Meşale dergisi ( İnceleme-metin )
Meşale magazine ( Analysis - text )
  1. Tez No: 320950
  2. Yazar: YASEMİN ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Meşale dergisi, Cumhuriyet'in ilanından sonra zorlu bir dönemden geçen, yenilik ve değişimleri inkılaplar ile gerçekleştirerek çağdaş milletler seviyesine ulaşmayı hedef olarak belirleyen yeni devletin edebiyat ve sanat âleminin durağanlaştığı bu zamanında yayım hayatına girmiştir. Yalnızca bir yıl yayımlanabilmiş olan Meşale, bu süreçte, sekiz sayı çıkmış ve Harf İnkılabının ardından okuyucu kaybına uğrayarak o dönemdeki birçok süreli yayın gibi yayın hayatına son vermiştir. Meşale, baştan sona bir edebiyat dergisi olmakla birlikte görsel malzeme açısından da oldukça zengin bir dergidir.Çalışmamız ?Önsöz?, ?Giriş?, ?Sonuç? ve ?Kaynakça? dışında iki ana bölümden oluşmaktadır. ?Giriş?te devrin sosyal, siyasal ve kültürel yapısı ile basın faaliyetleri hakkında genel bir bilgi vermeye çalıştık. I. Bölüm'de dergiyi biçim ve içerik bakımından inceleyerek, dergi üzerinde çalışma yapmak isteyecek olanlara da kolaylık sağlayabilecek bir dizine yer verdik. Biçim bakımından yaptığımız incelemede derginin biçim özellikleri, amacı ve yazar kadrosu hakkında bilgi verdik. Aynı zamanda bu bölüme derginin ihtiva ettiği reklâm, ilân ve tanıtım yazılarına ait ayrıntılar ile derginin sayısal görünümünü ifade eden tabloları da ekledik. İçerik incelemesinde de tamamı edebî metinlerden oluşan yazıları türlerine göre sınıflandırarak incelemeye çalıştık. Bu bölümde yer alan ?Dizin? kısmında ?Kronolojik?, ?Yazar Adına Göre (Alfabetik)? ve ?Tematik? olmak üzere bir sınıflandırma yaptık. Yine derginin görsel zenginliğini oluşturan fotoğraf, resim ve tablolar ile ilgili bir dizini de bu bölümde vermeyi uygun gördük.II. Bölüm'de ise derginin bütün sayılarındaki metinlerin yeni yazıya aktarımını sunduk.
Özet (Çeviri)
The magazine titled ?Meşale? was published in the period when the literary ard artistic Works of new republic whose aim was to reach the level of developed civilizations by making some important reforms following its anouncemant stabilized. It was published only for a year and in 8 volumes and came to the end of its publishing life like most of other magazines of that period, following the Alphabet Reform. ?Meşale? was not only a literary magazine but also it was rich in visual materials.The study consists of two main sections apart from ?Preface?, ?Introduction?, ?Conclusion? and ?References?. At the ?Introduction? part, a general information about the social, political and cultural structure as well as press activities of that period is given. We tried to place an ?Index? for those who want to study on the magazine by analyzing the first chapter from form and centent perspectives. In the form analysis, we gave information about form features, aims and authors. Moreover, we added some tables which explains the statistical wiev of the magazine together with some details about ads, brief infos, anouncements which taken place in the magazine. In the content analysis we tried to analyze the literary texts by classifying then according to their genres. In ?Index? part, we made classifications as chronological, alphabetical and thematical. We also, thought it would be appropriate to place an ?Index? consisting of photos, pictures and tables that make up the visual richness of the magazine.In the second chapter we presented the translated scripts of the entire articles published in all volumes of the magazine.