Türev ürünlerin risk analizi ve Monte Carlo simülasyonu
Derivative products, risk analysis and Monte Carlo simulation
  1. Tez No: 320962
  2. Yazar: SERAP DURSUN GÜVENBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. KASIRGA YILDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Finansal türev araçlar spot enstrümanlardan oluşan portföylerin ve geleceğe ait iktisadi işlemlerin korunmasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ürünler gelecekteki fiyatları sabitleyerek riskten kaçınma sağlamalarına rağmen, kendileri de piyasa riskine maruzdurlar. Bu eser yaygınca kullanılmakta olan risk ölçüsü riske maruz değer (RMD) hesaplamalarına ilişkin yöntemleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda farklı RMD hesaplama yöntemleri karşılaştırıldı. Literatürde de belirtildiği üzere doğrusal olmayan ürünlerin hesabında daha iyi sonuç vermesi beklenen tam değerleme yöntemlerinden; Tarihsel ve Monte Carlo simülasyonları üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
Financial derivatives has been used widely to hedge the spot portfolios or future economic transactions. Although these instruments are used to lock future prices in order to avid risk, they also face with market risk themself. In this study, I aimed at investigating the computational aspects of well known risk measure Value at Risk (VaR). The different approach to computing VaR value is compared. As stated in the literature, full valuation methods such as Monte Carlo and Historical simulation appproach are used to cover the risk of an non linear protfolio.