Sigorta sektöründe fon yönetimi
Fund management in the insurance industry
- Tez No: 320981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SÖNMEZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsanlar günlük yaşantılarını sürdürürken can ve mallarına yönelik birçok risk ile karşı karşıyadır. Bu muhtemel riskler ile karşılaşma durumunda büyük ve önmeli maddi zarara uğrayabilirler. Sigorta, yaşantımızı sürdürürken karşılaşabileceğimiz riskleri her ne kadar yok etmese de varlığı ile muhtemel ekonomik çöküntüyü önler.Genel kabul gören gerçek şudur ki, sigorta sektörü finans sektörü içindeki en önemli alt sektörlerden biridir çünkü topladıkları fonları ekonomiye kazandırması ile ülke ekonomisinin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.Genel kabul gören gerçek şudur ki, sigorta sektörü finans sektörü içindeki en önemli alt sektörlerden biridir çünkü topladıkları fonları ekonomiye kazandırması ile ülke ekonomisinin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.Tezin birinci bölümünde, sigorta kavramının genel tanımı yapılarak sigortanın çeşitleri anlatılmıştır. İkinci bölümde solvency kavramından bahsedildikten sonra sigorta şirketlerinin fon kaynakları ve dünya sigorta prim üretimleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise sigorta şirketlerinin yatırım araçlarına yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde de örnek bir sigorta şirketinin iki yıllık faaliyeti sektörle kıyaslanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
All people are faced with both life and property risks during their daily lives. They can meet with major losses or damages of materials when they are faced with one of those possible risks. Although insurance can not eliminate all the risks, by its existence, people can avoid possible economical collapses when a major risk for their lives becomes true.The insurance sector is accepted to be one of the most important subsectors within the financial sector since the insurance companies provide a significant and supplementary contribution to the economical development of the countries by the collected funds.The insurance sector is accepted to be one of the most important subsectors within the financial sector since the insurance companies provide a significant and supplementary contribution to the economical development of the countries by the collected funds.The general definition of insurance is given and different types of insurance are defined in the first section of this thesis. In the second section, the concept of solvency, fund sources of the insurance companies and the premium production of the insurance companies are described. In the third section, investment vehicles of the insurance companies are mentioned. In the forth and final section, 2 years annual report of a sample insurance company can be found with all comparisons to the general sector.