BSH ev gereçleri A.Ş.'nin insan kaynakları uygulamalarının karşılaştırılması
BSH home appliances gmbh's comparison of human resources
  1. Tez No: 320980
  2. Yazar: CÜNEYT YARKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN GENÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışma hayatının, yüzü sosyal yaşama en fazla dönük olan süreci insan kaynakları yönetimidir. İşletmelerin vazgeçilmez, aynı zamanda en değişken kaynağı olan insan ile işletme arasındaki bağlantıyı oluşturan köprü niteliğindedir.İşletmelerin eğilimi her zaman büyüme yönündedir. Bu eğilim üretim ve teknolojide değişim ve gelişimi gerektirdiği gibi insan kaynakları yönetiminde de aynı yöndedir. Bulundukları sektör, ülkenin veya bölgenin sosyal, ekonomik, teknolojik koşulları işletmelerin yönelimlerinde doğrudan tayin edici etkenlerdir.Teknolojik ve ekonomik koşullar sosyal koşullara göre daha zor tahmin edilebilse de ithal etmesi ya da yönlendirmesi çok daha kolaydır. Ancak sosyal koşullar kapsamına giren işgücü temini konusunda her ne kadar önceden hesaplanması kolay veriler olsa da, temini ve yönetimi çok daha zordur.Sosyo-ekonomik dengelerin değişimi, işletmelerin gelişimi gibi olgular insan kaynakları yönetiminin sürekli dinamik ve değişken bir yapıda kalması için zorlayıcı unsurlar olmuşlardır. Çokuluslu işletmelerin, insan kaynakları yönetim sürecinde yerel işletmelere göre çok daha avantajlı oldukları gerçektir. Ancak dışarıdan gözlemlenemeyen şöyle bir sıkıntı da vardır ki, ülkeler arası insan kaynakları uygulamalarındaki farklılıklar, şirket içindeki çalışanlar üzerinde ağırlıklı olarak demotive edici sonuçlar doğururlar.Çalışmamda tüm bu farklılıklar ve etkileri ile birlikte BSH Ev Aletleri A.Ş.'nin farklı ülkelerdeki lokasyonları arasında gözlemlenen insan kaynakları uygulamaları arasındaki farklılıklar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The face of the process ?Human Resource Management? is more towards to social life in Business. HRM is the bridge which connetcs, indispensable , but also most variable resource of human and business.Companies tend to grow each time. This trend of growth requires change in production and technology with the same direction in HRM.Their sector, the country's or region's social, economic and technological conditions are the decisive factors of businesses.Prediction of technological and economic conditions are more harder than social conditions, but driving and importing more easier. However, within the scope of social conditions in the supply of labor force data is easy to calculate in advance but management and supplying more difficult.Cases of ?Change in Socio-Economic Balances?, ?Development of Business? are the drivers of HRM for being dynamic and innovative. Multinational Enterprises have more advantage in the process of HRM compared with the local ones. Unobservable from the outside, the differences of international HRM practices can cause demotivation problems for the employees.Together with the work that, all these differences and the effects of BSH Home Appliances Inc. 's locations in different countries are considered among the observed differences between human resource practices.