Improving writing skills of efl students through textlinguistics
Yabancı dil öğrencilerin yazma becerilerinin metindilbilim yoluyla geliştirilmesi
- Tez No: 321014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHLİSE COŞKUN ÖGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı metindilbilimin yabancı dilde yazma becerileri üzerindeki etkisini ve metin türlerine farkındalık kazandırmadaki faydasını araştırmaktır. Çalışmanın modeli eylem araştırma yöntemine göre hazırlanmış olup; çalışma, hazırlık öğrencilerinin öğrenme süreci içinde yazma becerilerini geliştirmede, farklı metinlerin metindilbilimsel analizinin olası etkilerini araştırmayı hedeflemektedir. Çalışmanın katılımcıları, Trakya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda aynı hazırlık sınıfında bulunan 25 ileri seviye grubu öğrencilerinden oluşmaktadır. Öğrencilerin bölümleri İngilizce Öğretmenliği ve İngilizce Mütercim Tercümanlık'tır. 2010?2011 eğitim-öğretim yılının güz yarıyılında gerçekleştirilen bu çalışmanın uygulaması 11 hafta sürmüştür. Öğrencilere, uygulamadan önce yazma becerisinde ne kadar başarılı olduklarını görebilmek için ön-test verilmiştir; daha sonra ise yazma becerilerini ne kadar geliştirdiklerini belirlemek için aynı test uygulama sonunda son-test olarak verilmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bunun yanında, nitel araştırma için düşünce yansıtma mektubu ve sınıf içi gözlem metotları kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, metindilbilim incelemesi ve metin türlerinin tanıtılması, öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmede olumlu etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate the effect of textlinguistics on writing instruction in foreign language and its impact on gaining awareness towards text types. The design of the study is based on action research procedure since the study explores the probable effects of textlinguistic analysis of different texts in promoting the achievement of writing skills during their learning processes. The participants of the study consisted of 25 advanced level students of a preparatory class in the School of Foreign Languages at Trakya University. The departments of the students are English Language Teaching, and English Translation and Interpretation. The study carried out in the fall term of 2010-2011 academic year lasted eleven weeks. The students were given a pre-test before the implementation in order to determine their success in writing skill and then they were given the same test at the end of the study as a post-test in order to find out to what extent they could improve their writing skill. The results were statistically analyzed. Moreover, as a qualitative research method, the reflection letter and classroom observation were used. According to the research results, using textlinguistic analysis and introducing text types had a positive effect on promoting writing skills in English and developing awareness towards text types.