The effects of different corrective feedback methods on improving writing skills of teenage EFL students
Farklı düzeltici geri bildirim yöntemlerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen genç öğrencilerin yazma becerileri üzerine etkisi
- Tez No: 807111
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, farklı düzeltici geri bildirim yöntemlerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen gençlerin yazma becerilerini geliştirme üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır ve karma yöntem araştırma tasarımını benimsemiştir. Araştırmaya kolay örnekleme yoluyla seçilen 45 düşük seviye (A1-A2) 11. sınıf öğrencisi katılmıştır. Bu süreçte katılımcılara google çeviri, öz-revizyon, dolaylı öğretmen dönütlerine dayalı yazılı düzeltici dönütler verilmiştir. Veriler, katılımcılar tarafından üretilen resimli öykü odaklı metinler, Likert tipi anket, görüşme formu ve öğretmen gözlem günlükleri aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen nicel veriler Pearson Ki-Kare, Fisher's Exact Test ve Continuity Correction Testleri, One Way ANOVA analizi, LSD post hoc testleri, Paired Sample T Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler tematik analiz yoluyla analiz edilmiştir. Tüm veri toplama araçlarından elde edilen sonuçlar üçgenleştirilmiş ve SR yönteminin hedef grubun yazma becerilerini geliştirmede etkili olmadığı, dolaylı öğretmen dönüt yönteminin güvenilir ve etkili bir yöntem olabileceği ve GT'nin doğru uygulamalarla etkili bir yöntem olabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of different corrective feedback methods on improving writing skills of teenage EFL students, and it adopted a mixed method research design. 45 teenage low level (A1-A2) 11th graders, selected through convenient sampling, participated in this study. In the process, the participants were provided with written corrective feedbacks based on google translate, self-revision, teacher indirect feedback. The data were collected through picture story focused texts produced by the participants, a Likert type questionnaire, an interview form, and teacher observation logs. The obtained quantitative data were analyzed using Pearson Chi-Square, Fisher's Exact Test and Continuity Correction Tests, One Way ANOVA analysis, LSD post hoc tests, the Paired Sample T Test. The qualitative data were analyzed via a thematic analysis. The results obtained from all data collection tools were triangulated and revealed that SR method is not effective in developing writing skills of the target group whereas indirect teacher feedback method is a trusted and possibly an effective method, and GT can be an effective method with correct implementations.