Tuva Türkçesinin şekil bilgisi
Morphology of Tuva Turkish
- Tez No: 321019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 642
Özet
Türk dili, dünya dilleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu dil, Kuzeydoğu Sibirya'dan Avrupa'nın iç bölgelerine kadar uzanan çok geniş bir coğrafyada anadil olarak konuşulmaktadır. Bu kadar geniş bir coğrafyada konuşulan bir dilin birtakım lehçelere ayrılması kaçınılmazdır. Tuva Türkçesi de, Türk dilinin Güney Sibirya'da konuşulan bir lehçesidir. Bu tezin amacı, Tuva Türkçesinin şekil bilgisi özelliklerini incelemektir. Bu özellikler Türk dilinin tarihi dönemleri ve çağdaş Türk lehçeleri ile kıyaslanmıştır. Tez, ?Giriş?, ?İsimler?, ?Sıfatlar?, ?Zamirler?, ?Zarflar?, ?Fiiller?, ?Edatlar?, ?Sonuç? ve ?Kaynakça? bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turkish language has an important place among the world's languages. This language is spoken in a very wide geographic area which extends from the northeastern Siberia to the inner parts of Europe. The such a language which is spoken in a very wide geographic area, is inevitable to divide into the some dialects. Tuva Turkish is spoken in the South Siberia. The aim of this thesis, to examine the morphology of Tuvan Turkish. In this thesis, morphology of Tuvan compared Old Turkic and other modern Turkish dialects. This thesis has, ?Introduction?, ?Nouns?, ?Adjectives?, ?Pronouns?, ?Adverbials?, ?Verbs?, ?Prepositions?, ?Result? and ?References? capters.