The role of gender self-esteem, self-consciousness, and social self-efficacy in predicting shyness among adolescents
Ergenlerin utangaçlığını yordamada cinsiyet, benlik saygısı, öz-bilinç ve sosyal yetkinlik beklentisinin rolü
  1. Tez No: 321040
  2. Yazar: ÖZNUR ÇAĞLAYAN MÜLAZIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA YERİN GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada cinsiyet, benlik saygısı, öz-bilinç ve sosyal yetkinlik beklentisi ve utangaçlık arasındaki ilişki 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinde incelenmiştir. Çalışmanın katılımcılarını, Bursa'daki dört genel lisede okumakta olan 424 (250 kız öğrenci, 174 erkek öğrenci) öğrenci oluşturmuştur.Öğrencilerin sosyal yetkinlik beklentilerini incelemek için Sosyal Yetkinlik Beklentisi Ölçeği (Matsushima & Shiomi, 2002) Türkçeye çevrilmiştir. Ayrıca çalışmanın diğer bir değişkeni olan öz-bilinci incelemek için Öz-Bilinç Ölçeği (Feningstein, Scheier, & Buss, 1975) Türkçeye çevrilmiştir. Bununla birlikte, öğrencilere kişisel bilgi formu, Gözden Geçirilmiş Cheek ve Buss Utangaçlık Ölçeği (Cheek & Buss, 1981) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (Rosenberg, 1965) uygulanmıştır.Katılımcıların utangaçlık puanlarını analiz etmek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Çoklu regresyon analizi sonuçları göre, benlik saygısı, öz-bilinç ve sosyal yetkinlik beklentisinin lise öğrencilerinin utangaçlığının önemli yordayıcıları olduğunu ve modelin, utangaçlık puanlarının %47'ini açıkladığını göstermiştir. Ayrıca, modelin benlik saygısı puanlarının %8'ini, öz bilinç puanlarının %22'ini ve sosyal öz yetkinlik puanlarının %17'ini açıkladığı görülmüştür. Bulgular, utangaçlığın benlik saygısı ve sosyal yetkinlik beklentisi ile negatif öz-bilinç puanları ile olumlu yönde ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between gender, self-esteem, self-consciousness, social self-efficacy and shyness among 9th, 10th, and 11th grade school students. Participants of the study were 424 high school students (250 female and 174 male) from four high schools in Bursa. Demographic information form, Revised Cheek and Buss Shyness Scale (RCBS) (Cheek & Buss, 1981), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) (Rosenberg, 1965), Self-Consciousness Scale (SCS) (Feningstein, Scheier, & Buss, 1975), and Social Self-Efficacy Scale (Matsushima & Shiomi, 2002) were used as data collection instruments. The results of multiple regression analysis indicated that self-esteem, self-consciousness, and social self-efficacy were significant predictors of high school students? shyness and the model accounted for the 47% of the variance in shyness scores. It was indicated that self-esteem accounted for 8%, self-consciousness accounted for 22%, and social self-efficacy accounted for 17% of the total variance. On the other hand, no significant relation was found between gender and shyness. Findings also revealed that while shyness was negatively correlated with self-esteem and social self-efficacy, it was positively correlated with self-consciousness.