The relationship among self construal, family functioning and sibling number in terms of gender in high school students
Lise öğrencilerinde cinsiyet bağlamında benlik kurgusu, aile işlevselliği ve kardeş sayısı arasındaki ilişki
- Tez No: 321041
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın amacı, lise öğrencilerinde cinsiyet bağlamında benlik kurgusu, aile işlevselliği ve kardeş sayısı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya, Ankara'daki yedi farklı genel liselerde öğrenim gören beşyüz yirmi dokuz öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Aile Bağlamında Benlik Ölçeği (Kağıtçıbağı, 2007a) ve Aile Değerlendime Ölçeği (Epstein, Balwin & Bishop, 1983) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kızlarda ve erkeklerde bağımlı-ilişkisel benlik kurgusu ile sağlıklı aile işlevselliği arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, erkeklerin kızlara göre özerk-ayrık benlik kurgusu puanlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu ve kızların erkeklere göre bağımlı-ilişkisel benlik kurgusu puanların anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak, Aile İşlevselliği alt boyutlarından hangilerinde ailelerin sağlıklı veya sağlıksız olmaya yatkın olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen tüm bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of the study was to understand the nature of the relationship among self construal, family functioning and sibling number in terms of gender. Five hundred twenthy-nine high school students participated in the study. Participants were selected from seven general public high schools in Ankara. Data was gathered via Personal Information Questionnaire, Autonomous-Related Self in the Family Scale (Kağıtçıbağı, 2007a) and Family Assessment Device (Epstein, Balwin & Bishop 1983). Results of the study indicated that, for both genders, relational self-construals had significant correlations with healthy family functioning. It was also evidenced that autonomous self-construal scores of males were significantly higher than females and related self construal scores of females were significantly higher than males. Furthermore the family functioning dimensions that families tend to be healthy or unhealthy were displayed. All findings were dicussed in line with the relevant literature.