Romantic relationship satisfaction in emerging adulthood: The role of self concept clarity and personal agency
Beliren yetişkinlik döneminde romantik ilişki doyumu: Benlik belirginliği ve kişisel eylemliliğin rolü
  1. Tez No: 321042
  2. Yazar: EDA ÇÜRÜKVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı beliren yetişkinlerin romantik ilişki doyumunu yordamada cinsiyet, yaş, ilişki süresi, benlik belirginliği ve kişisel eylemliliğin rolünü incelemektir. Çalışmanın katılımcılarını, İç Anadolu Bölgesindeki bir devlet üniversitesinin 344 (%70.3 kadın, %29.7 erkek) gönüllü lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların yaşları 18 ile 25 arasında değişmekte olup, ortalaması 20.85'tir (SS =1.65). Veriler İlişki Doyum Ölçeği, Benlik Belirginliği Ölçeği, Çok-Yönlü Eylemli Kişilik Ölçeği- Kısa Formu ve kişisel bilgi formu olmak üzere dört ölçme aracının kullanılması ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde hiyararşik regrasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular beliren yetişkinlerin romantik ilişki doyumlarını yordamada cinsiyet, yaş ve ilişki süresinin anlamlı yordayıcı değişkenler olmadıklarını, benlik belirginliği ve kişisel eylemliliğin yaşam amaçları alt boyutunun ise anlamlı birer yordayıcı değişken olduklarını ve toplam varyansın %12'sini açıkladıklarını göstermiştir. Elde edilen bulgular ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmıştır. Son olarak, uygulamaya ve ileride yapılacak olan çalışmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the role of gender, age, duration of relationship, self concept clarity and personal agency in predicting romantic relationship satisfaction of emerging adults. Participants were consisted of 344 (70.3% female, 29.7% male) volunteered undergraduate students from one of the state universities in Central Anatolia. Age of the participants ranged from 18 to 25 with the mean of 20. 85 (SD = 1.65). The data was gathered using four instruments namely, Relationship Assessment Scale (RAS), Self Concept Clarity Scale (SCCS), Multi-Measure Agentic Personality Scale- Short Form (MAPSSF), and personal information form. In order to analyze the data, hierarchical regression analysis was conducted. Results revealed that gender, age and duration of relationship were not significant predictors of romantic relationship satisfaction; whereas self concept clarity and purpose in life dimension of personal agency were significant predictors which explained the 12% of the total variance in romantic relationship satisfaction scores of emerging adults. Results of the study are discussed in the light of the relevant literature. Finally implications of the study and recommendations for further research are presented.