Öğrencilerin fen ve teknoloji dersindeki başarıları ile fen okuryazarlığı düzeylerinin karşılaştırılması ve öğretmenlerin fen okuryazarlığı ile ilgili görüşlerinin incelenmesine yönelik bir çalışma
A study on the comparison of students? success at science and technology subject and of their scientific literacy level and an analysis of teachers? views about scientific literacy
- Tez No: 299923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH MATYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, ilköğretim ikinci kademede öğrenim görmekte olan 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin fen okuryazarlığı ve Fen ve Teknoloji dersi başarısı arasındaki ilişkileri ve Fen ve Teknoloji öğretmenlerinin fen okuryazarlığı ile ilgili görüşlerini inceleyen bir çalışmadır. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı bu çalışmaya 1780 yedinci ve sekizinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen 7 ve 8. sınıf düzeylerinde Fen ve Teknoloji Başarı Testi (FTBT) kullanılmıştır. Ayrıca Keskin'in (2008) geliştirdiği Bilimsel Okuryazarlık Ölçeği (BOÖ), Dindar ve Yangın'ın (2007) geliştirdiği anketten faydalanılmıştır.Araştırmada öğrencilerin demografik bilgilerine ( cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba öğrenim durumu, ailenin aylık geliri, dershaneden faydalanma süresi, fen ve teknoloji materyallerinden faydalanma) göre kişisel bilgi formu hazırlanmış, FTBT ve BOÖ' nün bu boyutlarla ilişkisi incelenmiştir. Kullanılan test ve ölçeklerin pilot uygulaması yapıldıktan sonra 2010-2011 eğitim-öğretim yılında öğrencilere FTBT ve BOÖ, öğretmenlere de fen okuryazarlık anketi uygulanmıştır.BOÖ ve FTBT' den elde edilen sonuçlar doğrultusunda birçok demografik özellikler bakımından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. BOÖ ve FTBT arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Ayrıca öğretmenlere uygulanan fen okuryazarlığı anketi sonucunda anket puanları ile öğretmenlerin cinsiyet ve çalışma sürelerine ilişkin bulgular arasında anlamlı bir farklılık çıkmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between the scientific literacy and achievement at science and technology lesson for the 7th and 8th grade students who are at the second level of primary education and also it analyses science and technology teachers? views on science literacy. 1780 7th and 8th grade students participated in this study which has been conducted by descriptive research model. Science and technology success test for the 7th and 8th graders developed by the researcher has been used. Besides, scientific literacy scale developed by Keskin (2008) and the questionnaire by Dindar and Yangın (2007) have been used.In this study, personal information forms according to the students? demographic report (gender, classroom level, parents? educational level, monthly income of the family, the duration of benefiting from a course, benefiting from science and technology materials) has been prepared, the relations of FTBT and BOÖ to these dimensions have been investigated. Following the pilot application of the test and scales used in the study, FTBT and BOÖ was applied to the students and science literacy questionnaire was applied to the teachers during 2010-2011 academic year.In line with the results derived from BOÖ and FTBT meaningful differences has been found out in terms of many demographic characteristics. A meaningful relationship between BOÖ and FTBT has been reached.Furthermore it has been observed that as a result of the scientific literacy questionnaire applied to the teachers a meaningful difference has not appeared between questionnaire points and the findings in relation to the teachers? gender and working time.