Towards a more interactionist approach on the changing dynamics and determinants of EU trade strategies
AB dış ticaret stratejilerinin değişen dinamiği ve belirleyicileri üzerine daha etkileşimli bir yaklaşım
- Tez No: 321055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çoktaraflı, ikitaraflı/bölgelerarası, tektaraflı ve korumacı AB dış ticaret stratejileri farklı zaman dilimleri içinde farklı eğilimler göstermiştir. Bu stratejilerin belirleyici öğelerine ilişkin, kurumsalcı yaklaşım temel AB kurumlarının rolüne işaret ederken, çoğulcu yaklaşım yerel çıkar gruplarının tesirine dikkat çekmektedir. Öte yandan, sistemik yaklaşım ise dışsal kısıtlamaların veya fırsatların üzerinde durmaktadır. Ne var ki, bu yaklaşımların hepsi de tek bir faktör üzerinde yoğunlaştığından, hiçbiri eksiksiz bir açıklama ortaya koyamamaktadır. Bu tezin amacı, AB dış ticaret stratejilerinin değişen dinamiğini ve belirleyicilerini daha etkileşimli bir yaklaşım geliştirerek incelemektir. Bu amaçla, ilk olarak, AB'nin dış ticaret politikasının analizinde şimdiye kadar kullanılan yaklaşımların temel görüşleri eleştirel bir şekilde gözden geçirilmektedir. Daha sonra, önceki yaklaşımlar tarafından ele alınan başlıca öğelerin tümü, etkileşimli bir biçimde bir araya getirilip bu öğeler arasında mevcut bulunan ilişkinin yönü belirlenmeye çalışılmakta ve her birinin AB ticaret stratejilerinin belirlenmesinde ayrı roller oynadığına dikkat çekilmektedir. İkinci olarak, AB ticaret stratejilerinin tarih boyunca farklı eğilimler göstermesinin ardında yatan nedenler, geliştirilen etkileşimli yaklaşım çerçevesinde üç ana dönemde (1958-1995, 1995-2000, 2000-günümüz) incelenmektedir. Analiz sonunda elde edilen bulgular ortaya koymaktadır ki, her üç dönemde de, AB'yi mevcut ticaret stratejilerini gözden geçirmeye dışsal faktörler itsede, bu stratejilerin asıl içeriği yerel dinamikler tarafından şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
EU trade strategies which include multilateralism, bilateralism/inter-regionalism, unilateralism, and protectionism have displayed different trends in different time periods. Regarding the determinants of EU trade strategies, while institutionalist approach points to the roles played by core EU institutions, pluralist approach draws attention to the influence of domestic interest groups. Systemic approach, on the other hand, underlines the impact of external constraints or opportunities. Nevertheless, neither of these approaches can provide a complete explanation as each of them focuses on the impact of one factor. The aim of this thesis is to investigate the changing dynamics and determinants of EU trade strategies by developing a more interactionist approach. For this purpose, firstly, main arguments of the previous approaches utilized in the analysis of EU?s external trade policy are critically reviewed. Later, all the major factors proposed by previous approaches are brought together in an interactionist manner in order to demonstrate that a direction of influence exists among these factors and they each play a distinct role in the determination of EU trade strategies. Secondly, reasons behind different trends displayed by EU trade strategies throughout history are investigated by utilizing the interactionist model for three major periods: 1958-1995; 1995-2000; 2000-present. The analysis reveals that in all three periods, external factors always drive the EU to reconsider its trade strategies while their specific content is rather shaped by domestic dynamics.