The evolution of the German stance towards European security
Almanya?nın Avrupa güvenliğine dair tutumunun gelişimi
  1. Tez No: 321054
  2. Yazar: DENİZ ÇİYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez Almanya'nın Soğuk Savaş sonrasındaki dönemde Avrupa güvenliğine dair tutumunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Almanya'nın Avrupa güvenliğinin sağlanmasına yönelik politikalarındaki devamlılık ve değişimleri, ilk olarak Soğuk Savaş ve Soğuk Savaş sonrasındaki dönem arasındaki değişiklikler, ikinci olarak da Almanya'nın birleşmesinden sonra gelen yıllardaki değişiklikler vasıtasıyla ortaya koymayı hedeflemektedir. Bunu, uluslararası düzeydeki, Avrupa Birliği (AB) düzeyindeki ve Alman yerel düzeyindeki ana gelişmeler eşliğinde incelemektedir. Bu gelişmeler, uluslararası düzeyde Kosova Savaşı, Afganistan'a müdahale ve Irak Savaşı'nı; Avrupa Birliği düzeyinde Lizbon Antlaşması'na kadar olan AB antlaşmalarını ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP)'ndaki gelişmeleri ve Alman yerel düzeyinde de Alman Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan 1994 ve 2006 Weißbuch (Beyaz Kitap) resmi belgelerini içermektedir. Bu çalışma, Almanya'nın Avrupa güvenlik algısının birleşmeden sonra yeni ve farklı anlamda bir iddialılığa doğru değiştiğini göstermekte ve bahsi geçen iddialılığın Avrupalı bir Almanya içinde hayat bulduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to depict the German stance towards European security in the post-Cold War era. It attempts to portray the continuity and change in Germany?s policies towards the maintenance of European security first, by specifying the differences between the Cold War and the post-Cold War era, and second, within the years after the reunification of the two German states. This is examined in the light of the main developments in the international level, the European Union (EU) level and the German domestic level. These include on the international level the War in Kosovo, the Afghanistan intervention and the Iraq War; on the European Union level the EU treaties up until the Treaty of Lisbon and the developments on the European Security and Defence Policy (ESDP); and lastly on the German domestic level the 1994 and 2006 Weißbuch (White Paper), which are official documents published by the German Ministry of Defence. This thesis indicates the change in Germany?s European security perception after the reunification towards a new and different sort of assertiveness. It is argued that this assertiveness invigorates within a European Germany.