An investigation on perceptions and self-reported practices of early childhood teachers towards instructional arrangement for classroom management
Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi için öğretim düzenlenmesine yönelik algı ve uygulamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 321056
  2. Yazar: SELDA ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı okulöncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi için öğretim düzenlenmesine yönelik algı ve deneyimlerini incelemektir. Literatür taraması ışığında öğretim düzeni boyutlarından materyaller, günlük akış ve planlama ele alınmış ve araştırma bu boyutlar dahilinde gerçekleşmiştir. Öğretmenlerin planlamalarını nasıl yaptıkları, günlük akışlarını nasıl hazırladıkları ve materyal seçimlerinin nasıl olduğu konuları incelenmiş ve sınıf yönetimi için bu üç boyutun düzenlenmesine yönelik algı ve deneyimleri araştırılmıştır.Araştırmacı tarafından oluşturulan bir yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşme 20 sorudan oluşmakta olup, 3 ayrı soru tipi içermektedir. Birinci tip sorular araştırmaya katılan öğretmenlerin demografik özelliklerini öğrenmek amaçlıdır. İkinci tip sorular katılımcıların sınıf yönetimi hakkındaki algı ve deneyimlerini almak üzere düzenlenmiştir. Üçüncü tip sorular ise katılımcıların etkili sınıf yönetimi için materyaller, günlük akış ve planlama hakkındaki algı ve deneyimlerini almak için düzenlenmiştir.Farklı tür okullarda çalışan 17 okul öncesi öğretmeni çalışmaya katılmıştır. Öğretmenler 3-6 yaş gruplarında çalışmaktadır. 16 bayan, 1 bay katılımcı ile çalışma yürütülmüştür. Öğretmenlerden 5'i devlet okulunda görev yaparken, 12'si özel kurumlarda çalışmaktadır.Çalışmadan elde edilen sonuçlar okul öncesi öğretmenlerinin etkili sınıf yönetimi için materyaller, günlük akış ve planlamanın önemine inandıklarını göstermektedir. Öğretmenler materyallerini seçerken, günlük akışlarını hazırlarken ve planlamalarını yaparken sınıf yönetimini dikkate almaktadırlar. Materyal, günlük akış ve planlama konularındaki kriterleri aldıkları eğitim ve deneyimleri hususunda farklılık göstermektedir. Devlet ve özel okullarda imkanlar farklı olduğundan öğretmenlerin uygulamalarında da farklılıklar görülmüştür. Ayrıca öğretmenler ailelerin ve okul yönetiminin sınıf yönetimi uygulamalarını etkilediğini dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate early childhood teachers? perceptions and self-reported practices towards instructional arrangement for classroom management. In the light of literature review components of instructional arrangement were evaluated and the most common elements used by researchers were selected to be investigated within this study. Materials, daily schedules, and curriculum planning are the three components that are included in the study. More specifically, the present study aimed to examine perceptions and self-reported practices of early childhood teachers on how to select materials, design daily schedule, and plan curriculum; and to investigate their perceptions on those three components for classroom management.Early childhood teachers participated in the study were involved in an interview which was developed and conducted by the researcher. There were twenty questions in the interview including three sections. The aim of the first part was to get demographic information from participants. Questions in the second part were designed to see the perceptions and self-reported practices of participants on classroom management. The third part was designed to see perceptions and self-reported practices of teachers towards materials, scheduling, and planning for classroom management.17 early childhood teachers from different schools participated in the study working with children between the ages of three to six. 16 female and one male early childhood teachers invited to be participated in the study. Five of the teachers were working in public schools and 12 of the teachers were working in private schools.The findings of the study indicated that early childhood teachers believe on the importance of materials, daily schedules, and curriculum planning on classroom management. They consider classroom management while selecting materials, designing daily schedules, and preparing curriculum plans. Their criteria for materials, daily schedule, and curriculum planning indicate differences based on their educational backgrounds and experience levels. As opportunities of public and private schools have differences, applications indicate differences, too. Teachers stated the influence of families and school administrations on their classroom management applications.