Middle school mathematics teachers' views and experiences regarding technology integration
Ortaokul matematik öğretmenlerinin teknoloji entegrasyonu ile ilgili görüş ve tecrübeleri
  1. Tez No: 738682
  2. Yazar: ANIL AYSELİ DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin teknoloji entegrasyonuna ilişkin görüş ve deneyimlerini incelemektir. Teknolojiyi nasıl kullandıkları, teknolojinin yararları, karşılaştıkları zorluklar, bu zorlukların üstesinden gelme yolları ve tüm öğretmenlere faydalı olabilecek önerileri, deneyimlerinden yola çıkılarak belirlenmiştir. Kartopu örneklem yöntemi kullanılarak dokuz ortaokul matematik öğretmeni ile nitel araştırma yapılmıştır. Derslerinde teknolojiyi aktif olarak kullanan bu katılımcılar Türkiye'deki devlet okullarında görev yapmaktadır. Çalışmanın verileri, 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Güz Döneminde toplanmıştır. Verileri toplamak için yarı yapılandırılmış birebir görüşmeler yürütülmüştür. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin içeriğin görselliğini artırmak, ders sürecini zenginleştirmek ve öğrencilerin ilgisini çekmek için teknolojiyi kullandığını göstermiştir. Elde edilen bulgulara göre öğretmenler, öğrencilerin akademik gelişimi, duyuşsal gelişimi, kolaylık sağlaması ve öğretmenlerin bireysel gelişimleri açısından teknolojiyi faydalı bulmuşlardır. Ayrıca öğretmenlerin deneyimlerine göre matematik sınıflarında teknoloji kullanımının önündeki engeller öğrenci ve öğretmen kaynaklı engeller, zaman yönetimi sorunları, teknik ve altyapı sorunları olarak belirlenmiştir. Öğrencilerle ilgili zorlukların üstesinden gelme yolları, öğrencilere rehberlik etmek ve iyi hazırlanmak olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerle ilgili zorlukların iyi hazırlanmak, anlık çözümler ve ödüllendirme ile üstesinden gelindiği belirlenmiştir. Anlık çözümler ve iyi hazırlanmak, zaman yönetimi sorunlarının üstesinden gelmenin yolları olarak, anlık çözümler, teknik yardım ve ders kitaplarını ve materyalleri kullanmak, teknik ve altyapı sorunlarının üstesinden gelmenin yolları olarak tanımlanmıştır. Son olarak, katılımcılar okullarda teknoloji kullanımının yeterli olmadığını savunmuşlardır. Teknoloji kullanımının arttırılması için seminerler düzenlenmesinin, öğretmenlerin teknoloji kullanımlarını motive etmenin, proje yazmanın, okul yönetiminden desteğin, diğer öğretmenlerle iş birliği yapmanın, daha fazla ve etkili teknolojik araçların bulunmasının ve öğrencilerin teknoloji kullanımlarını iyileştirmenin gerekliliğini belirtmişlerdir. Bulgulara dayalı çıkarımlar, teknoloji kullanımındaki zorlukların üstesinden gelmenin ve okullarda teknoloji kullanımını artırmanın yolları hakkında değerlendirmeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the views and experiences of middle school mathematics teachers regarding technology integration. How they use technology, their perceived benefits of it, difficulties that they face, their ways of overcoming the difficulties, and teachers' suggestions that would be helpful for all teachers were determined based on their experiences. Qualitative research was conducted with nine middle school mathematics teachers using the snowball sampling method. The participants who actively use technology in their lessons work in public schools in Turkey. The data of the current study were collected in the 2021-2022 fall semester. Semi-structured interviews were conducted to collect the data. The findings of the study showed that teachers use technology to enhance the visibility of content, enrich the lesson process, and engage students. According to the findings, teachers found technology beneficial in terms of students' academic development, students' affective development, providing convenience for the lesson process, and teachers' development. Moreover, according to their experiences, barriers to technology use in mathematics classrooms were determined as student-related barriers, teacher-related barriers, time management issues, and technical and infrastructural problems. Their ways of overcoming student-related challenges were determined by guiding students and being prepared. For the teacher-related challenges, their ways of overcoming were determined by being prepared, their instant solutions, and rewarding. Instant solutions and being prepared were defined as ways of time management issues, and instant solutions, technical assistance, and using textbooks and materials were defined as ways of overcoming technical and infrastructural problems. Their ways of overcoming these difficulties may be a good guide for the teachers who face them. Lastly, the participants argued that the use of technology in schools is not sufficient. They asserted the need for organizing seminars, motivating teachers' technology use, writing projects, support from school administration, collaborating with other teachers, making effective technological tools available, and improving students' technology use for increasing the use of technology. The implications of the study based on the findings offer some considerations about ways of overcoming the difficulties in using technology, and increasing technology use in schools.