Theorizing trust in the economic field in the era of neoliberalism: The perspectives of entrepreneurs in Mardin
Neoliberalizm döneminde güveni ekonomik alanda teorileştirme: Mardin'deki girişimcilerin perspektifinden
  1. Tez No: 321080
  2. Yazar: ZEHRA NURDAN ATALAY GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu tez, Mardin'de küresel ve yerel ilişkilerin ekonomik alanda güven ilişkileri üzerinden nasıl birbirine eklenmediğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu ilişkiler, eyleyenin gözünden hem bu ilişkilerin hem de ekonomik alanın kendisinin sosyal ve kurumsal bağlamda gerçekleştiği gerçeğinden hareketle açıklanmaktadır. Bu amaçla, niteliksel olan bu çalışma Mardin Organize Sanayi'de tahıla dayalı üretim yapan 24 girişimciyle 2010 yılı bahar aylarında yapılan derinlemesine mülakat tekniğiyle gerçekleştirilmiştir.Bu çalışma güven ilişkilerini Mardin'deki girişimcilerin ekonomi alanındaki ilişkileri bağlamında analiz etmektedir. Bu girişimcilerin alanda var olan kurumsal yapılar ve diğer eyleyenlerle hem yerel, hem de ulusal hem de küresel düzeyde kurdukları güven ilişkileri tasvir edilmiştir. İyi bir aileden gelmek ya da güvenilir olmak gibi enformel kaynaklardan beslenen güven kurumsal düzenlemelerin çalışmadığı bu bağlamda iş ilişkilerinin devamını sağlamaktadır. Bundan dolayı girişimciler kurumsal düzenlemelere güvenmedikleri ve yukarıda belirtilen türden güven ilişkileri kuramadıkları kişilerle iş yapmaktan sakınmaktadırlar. Bu ortamda güven kiminle iş yapılacağını ya da hangi pazara mal gönderileceğini belirlemektedir. Ekonomik alanda ortak deneyimlerden doğan ve enformel ilişkiler, ulusal kurumsaldüzenlemeler ve küresel düzeyde ise neoliberal düzenlemelerle şekillenen karşılıklı güven bu ilişkilerin her aşamasında önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze how the global and local relations are articulated within the economic field through trust relations in Mardin. These relations will be explained from actor?s perspectives, with emphasis on the nature of the interaction, through are course to the social and institutional context in which these relations and the economic field are embedded. To this end, a qualitative study, has been conducted during the spring of 2010, using in-depth interviews with 24 entrepreneurs in grain production industry in the Mardin Organized Industrial District.The study analyzes trust relations by way of contextualizing them within the economic relations of entrepreneurs in Mardin. It describes how these entrepreneurs interact with existing institutional regulations and other actors in the field through trust relations at the local, national, and global markets. Trusts stemming from informal resources, such as from having a good family name or in being honest, provide sufficient grounds for doing business, where formal institutional regulations do not work. As such, entrepreneurs try to avoid doing business when they do not trust the formal institutional mechanisms and, at the same time, when they lack informal relations based on trust. Trust in this context demarcates with whom entrepreneurs do business and to which market they send their products. Streaming from shared experiences in the economic field, which inturn are shaped by informal relations, formal national institutional regulations, and neoliberal organization at the global context, mutual trust becomes a key factor in every facet of these interactions.