Investigating beliefs and perceived self-efficacy beliefs of prospective elementary mathematics teachers towards using origami in mathematics education
İlköğretim matematik öğretmen adaylarının origaminin matematik eğitiminde kullanılmasına yönelik inanç ve öz yeterlik algılarının incelenmesi
- Tez No: 321081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, origaminin mathematik eğitiminde kullanılmasına yönelik geçerli ve güvenilir inanç ve öz yeterlik algısı ölçekleri geliştirmek ve bu ölçeklerin yardımıyla ilköğretim matematik öğretmen adaylarının origaminin matematik eğitiminde kullanılmasına yönelik inanç ve öz yeterlik algılarını belirlemektir. Ayrıca, öğretmen adaylarının origaminin matematik eğitiminde kullanılmasına yönelik inanç ve öz yeterlik algılarında cinsiyet farlılıkları da incelenmiştir.Bu çalışma için veriler, 2011-2012 eğitim öğretim yılının bahar döneminde 299 ilköğretim matematik öğretmen adayından toplanmıştır. Bu öğretmen adayları Türkiye'nin üç farklı coğrafi bölgesindeki üç üniversiteden olup, katılımcılarının tümünün seçmeli origami ders tecrübesi bulunmaktadır. Veri toplama aracı olarak Matematik Eğitiminde Origami İnanç Ölçeği ve Origami Temelli Matematik Öğretimi Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır.Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analiz sonuçları geliştirilen ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Betimsel istatistik sonuçlarına göre, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının origaminin matematik eğitiminde kullanılmasına uygun ve aynı zamanda yararlı olduğuna kuvvetle inandıkları görülmüştür. Bununla birlikte, öz yeterlik algılarının ise orta seviyenin biraz üzerinde olduğu belirlenmiştir. Son olarak, bağımsız örneklemler t-testi sonuçları origaminin matematik eğitiminde kullanılması konusunda kadın öğretmen adaylarının erkek öğretmen adaylarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek inanç ve öz yeterlik algılarına sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is developing valid and reliable scales in order to measure beliefs and perceived self-efficacy beliefs towards using origami in mathematics education and then, investigating beliefs and perceived self-efficacy beliefs of Turkish prospective elementary mathematics teachers in using origami in mathematics education. Furthermore, gender differences in prospective teachers' beliefs and perceived self-efficacy beliefs in using origami in mathematics education were investigated.Data for the current study was collected in the spring term of 2011-2012 academic year from 299 prospective elementary mathematics teachers. These teacher candidates are from three universities located in three different regions of Turkey and all the participants have elective origami course experience. Origami in Mathematics Education Belief Scale (OMEBS) and Origami in Mathematics Education Self-Efficacy Scale (OMESS) were used as data collection instruments.Exploratory and confirmatory factor analysis results showed that OMEBS and OMESS are valid and reliable instruments in order to measure beliefs and perceived self-efficacy beliefs in using origami in mathematics education. Descriptive analysis results indicated that, Turkish prospective elementary mathematics teachers strongly believe that origami is beneficial and suitable to be used in mathematics education. However, their perceived self-efficacy belief level is at little higher than moderate level. Lastly, independent sample t-test results revealed that female teacher candidates have significantly higher belief and perceived self-efficacy beliefs in using origami in mathematics education when compared with male teacher candidates.