Investigating perceptions of preservice mathematics teachers on their technological pedagogical content knowledge (TPACK) regarding geometry
İlköğretim matematik öğretmen adaylarının geometri konusu ile ilgili algıladıkları teknolojik pedagojik alan bilgilerinin araştırılması
  1. Tez No: 321082
  2. Yazar: AYKUT BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim matematik öğretmen adaylarının geometri konusuyla ilgili algıladıkları Teknolojik Pedagojik Alan Bilgilerini (TPAB) araştırmaktır. Çalışmanın diğer bir amacı ise Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Modeli'nin alt boyutları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Ayrıca bu çalışmada öğretmen adaylarının cinsiyet ve sınıf farklılıkları ile Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Modeli'nin alt boyutları arasındaki ilişki incelenmiştir.Bu çalışma İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan yedi adet devlet üniversitesinin ilköğretim matematik eğitimi bölümünde eğitim gören 780 ilköğretim matematik öğretmen adaylarıyla yapılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla öğretmen adaylarının geometri ile ilgili algıladıkları teknolojik pedagojik alan bilgilerini ölçen anket geliştirilmiştir. İlköğretim matematik öğretmen adayılarının algıladıkları teknolojik pedagojik alan bilgilerinin seviyesini belirlemek için bazı betimleyici bilgiler kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre ilköğretim matematik öğretmen adaylarının geometri ile ilgili algıladıkları teknolojik pedagojik alan bilgileri ortalamanın biraz üstündedir.Ayrıca, Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Modeli'nin bileşenleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak korelasyonal analiz kullanılmıştır. Bileşenler arasında da pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Ayrıca ilköğretim matematik öğretmen adaylarının demografik bilgileri ile Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Modeli'nin bileşenleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için iki yönlü MANOVA analizi kullanılmıştır. MANOVA sonuçlarına göre, teknolojik alan bilgisi, teknolojik pedagojik bilgi ve teknolojik pedagojik alan bilgisi ortalamaları erkek öğretmen adayları lehine anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate perceptions of preservice mathematics teachers? technological pedagogical content knowledge (TPACK) regarding geometry. In addition, the purpose is to examine the relationships among the components of TPACK. Moreover, possible gender and year of enrollment differences related to preservice mathematics teachers? technological pedagogical content knowledge dimensions are examined.This research study has been conducted with 780 preservice mathematics teachers who are enrolled in elementary mathematics education department of Education Faculties of seven public universities located in Central Anatolia. Perceived TPACK regarding geometry instrument has been developed to collect data. In order to determine the levels of preservice mathematics teachers? perceptions related to TPACK in geometry, descriptive information have been used. The results indicate that preservice mathematics teachers? perceptions of TPACK related to geometry is higher than moderate.Furthermore, correlational analysis was conducted to identify the relationship among dimensions of TPACK. Positive significant correlations among the components of the TPACK framework were found in correlational analysis.Besides, two-way MANOVA has been conducted to investigate a possible relationship between demographic information of preservice elementary mathematics teachers and their perceptions of TPACK. According to the MANOVA results, there are statistically significant differences between male and female preservice mathematics teachers in favor of male participants in three components of TPACK, namely technological knowledge, technological pedagogical knowledge and technological pedagogical content knowledge in favour of males.