Investigating preservice science teachers understanding of role and distribution of ozone layer and ozone layer depletion through mental models and ontological beliefs
Fen bilgisi öğretmen adaylarinin ozon tabakasinin içeriği, görevleri ve ozon tabakasinin incelmesi konusu ile ilgili zihinsel modelleri ve ontolojik inançları
- Tez No: 321083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının ozon tabakasının içeriği, görevleri ve incelmesi konusu ile ilgili zihinsel modelleri ve ontolojik inançlarını belirlemektir. . Bu çalışma İç Anadolu'da bir üniversitenin Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda eğitim gören yirmi dört öğretmen adayıyla yapılmıştır. Her bir sınıf düzeyinden ikisi düşük derecede başarılı, ikisi orta derecede başarılı ve ikisi yüksek derecede başrılı olan aday olmak üzere altı aday seçilmiştir. Çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak veri toplanmıştır. Görüşme on bir sorudan oluşmaktadır ve bunlardan beşi daha ayrıntılı sorular içermektedir. Görüşme kayıtları yazıya aktarılarak nitel veri analizi kullanılmıştır. Analizin ilerleyen basamaklarında, araştırmacı önceden oluşturulmuş ve tanımlanmış kodları kullanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Fen Bilgisi öğretmen adaylarının ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine cevapları çoğunlukla cilt kanseri ve güneş yanığı olmuştur. Fen Bilgisi öğretmen adaylarının güneş ışınlarının yararlı etkilerine cevapları çoğunlukla D vitamininin aktivasyonu ve bitkilerin fotosentez yapması olmuştur. Fen Bilgisi öğretmen adaylarının yarısı ozon tabakasının atmosferin içinde olduğunu düşünmektedir. Bunlara ek olarak, fen bilgisi öğretmen adaylarının ozon tabakasına zararlı olan maddelere cevabı çoğunlukla parfüm, deodorant, araba ve sprey olmuştur. Fen bilgisi öğretmen adaylarının ozon tabakasına zararlı olan kimyasallara cevabı da çoğunlukla khloroflorokarbon, karbon monoksit ve karbon dioksit olmuştur. Geçmişte yapılan çalışmalarla karşılaştırıldığında, bu çalışmada benzer kavramsal yanılgılar bulunmuştur. Ayrıca, bu çalışmada farklı kavramsal yanılgılar da bulunmuştur. Ozon tabakasının içeriği ve görevleri ile ilgili on zihinsel model oluşturulmuş; ozon tabakasının incelmesi ile ilgili beş zihinsel model oluşturulmuştur. Ayrıca, ozon tabakasının içeriği ve görevleri ile ilgili en çok görülen ontolojik inançları içine emen ve yansıtan yüzey inançları oluşturmaktadır. Ozon tabakasının incelmesi ile ilgili en çok görülen ontolojik inancı delik inancı oluşturmaktadır. Genel olarak, başarı ve sınıf düzeyi fen bilgisi öğretmen adaylarının arasında hangi zihinsel modellerini oluşturduğu ve ontolojik inanca sahip olduğu hakkında farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate preservice science teachers? mental models about the role and distribution of ozone layer and ozone layer depletion regarding their ontological orientation. This study was conducted with twenty four preservice science teachers who were enrolled in Elementary Science Education Program of Education Faculty of one public university located in Central Anatolia. From each grade level six preservice science teachers were selected; two from low achiever, two from middle achiever and two from high achiever. Moreover, in the study, data were collected by using semi structured interview and interview consists of eleven questions and with five questions having multiple parts. Interview recordings were transcribed and analyzed qualitatively. In the following steps of the analysis, researcher proceeded with the already formed and described codes in an easygoing way. The results revealed that preservice science teachers? responses were mostly seen as skin cancer and sunburn as harmful effects of ultraviolet rays and preservice science teachers? responses were mostly seen as activation vitamin D and photosynthesis of plants as beneficial effects of Sun?s rays. Half of preservice science teachers thought that ozone layer exists in the atmosphere. Moreover, preservice science teachers? responses were mostly seen as perfume, deodorant, car, and spray as harmful materials to ozone layer. Chlorofluorocarbon, carbon monoxide, and carbon-dioxide were the most seen responses as harmful chemicals to ozone layer. Similar misconceptions were identified when compared with past studies. Also, different misconceptions were found in the study. Ten distinct models were formed regarding role and distribution of ozone layer and five distinct models were formed regarding ozone layer depletion. Moreover, absorbing and reflecting surface was mostly seen ontological belief regarding role and distribution of ozone layer. Hole was mostly seen ontological belief regarding ozone layer depletion. Generally, achievement and grade level did not make difference among preservice science teachers forming which type of mental models and having ontological beliefs.