An investigation of eighth grade students statistical literacy, attitudes towards statistics and their relationship
İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin istatistiksel okuryazarlıklarının, istatistiğe yönelik tutumlarının ve bunların ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 321087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin istatistiksel okuryazarlıklarını ve istatistiğe yönelik tutumlarını araştırmaktır. Ayrıca 8. sınıf öğrencilerinin istatistiksel okuryazarlıkları ile istatistiğe yönelik tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir.Bu çalışma Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde 2011-2012 öğretim yılının bahar döneminde gerçekleştirilmiş olup, çalışma grubu, küme rasgele örnekleme yoluyla elde edilmiştir. Dokuz okul çalışma için seçilmiş olup toplamda 1074 sekizinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Çalışmanın verileri daha önce Türk öğrenciler için geliştirilen Olasılığa Yönelik Tutumlar Ölçeği'nden (Bulut, 1994) adapte edilen İstatistiğe Yönelik Tutumlar Ölçeği (İYTÖ) ile araştırmacı tarafından Watson'un (1997) üç aşamalı modeli temel alınarak geliştirilen İstatistiksel Okuryazarlık Testi (İOT) ile toplanmıştır.İstatistiksel okuryazarlıkların konu alanları açısından ortalama değerlerinin analizi sonucunda bu konu alanlarının ortalama değerleri arasında farklılıklar vardır. Örneklem, grafikler ve olasılık konu alanlarında birbirine ve orta değere yakın ortalama değerlere sahip olmasına rağmen, ortalama, çıkarım ve yayılma konularında bu değer daha düşük bulunmuştur.Öğrencilerin istatistiksel okuryazarlıklarının üç aşaması arasındaki farkı incelemek üzere yapılan çıkarımsal analizin sonuçları bu üç aşama arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. İkili karşılaştırmalara göre öğrenciler uygun olmayan istatistiksel iddiaları değerlendirmeleri gereken üçüncü aşamada en düşük performans göstermişlerdir. Birinci aşama özelliği olan istatistiksel terminolojiyi anlamada biraz daha yüksek performans göstermelerine rağmen, en yüksek performansı istatistiksel bilgileri bir bağlamda yorumlama olan ikinci aşamada göstermişlerdir.Sekizinci sınıf öğrencilerinin istatistiğe yönelik tutumları 3.52 ortalama değeri ile olumlu bulunmuştur. Son olarak, yapılan korelasyon analizi öğrencilerin istatistiksel okuryazarlıkları ile istatistiğe yönelik tutumları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the statistical literacy of 8th grade students and their attitudes towards statistics. Moreover, the relationship between their statistical literacy and attitudes towards statistics was examined.The study was conducted in Yenimahalle district of Ankara in the Spring semester of 2011-2012 academic year. The sample of this study was obtained through cluster random sampling. Nine schools were randomly selected for the study. A total of 1074 eighth grade students in these schools participated. The scales used in the data collection were Statistical Literacy Test (SLT) adapted from Probability Attitudes Scale previously developed for Turkish students (Bulut, 1994) and Attitude towards Statistics Questionnaire (ATSQ) developed by the researcher based on Watson?s (1997) three tier framework.The analysis of the mean scores of statistical literacy in terms of content domains revealed that although sample, graphs, and chance contents had closer mean scores to each other which was around moderate value; average, inference, and variation content domains had lower mean scores.A one-way within subjects ANOVA indicated that there were significant differences between Tier 1, Tier 2 and Tier 3 aspects of statistical literacy. The pairwise comparisons indicated that students performed lowest in third tier of statistical literacy where students were required to evaluate inappropriate statistical claims. Although, students performed slightly higher in the first tier where they showed their ability in understanding statistical terminology; their performance was the highest in the second tier which was interpreting statistical claims in context.Eighth grade students? attitudes towards statistics were positive with a mean score of 3.52 in five point scale. The correlation analysis indicated that there were positive and significant relationship between students? attitudes towards statistics and statistical literacy scores.